REKLAMA

Posłowie próbowali wykorzystać wypadek premier? Budka i Sowa: Ze spokojem przedstawimy argumenty komisji etyki

 • Autor: PAP/AT
 • 14 lutego 2017 09:16
Posłowie próbowali wykorzystać wypadek premier? Budka i Sowa: Ze spokojem przedstawimy argumenty komisji etyki Widać, że nasze działanie pokrzyżowało plany PiS skoro poczuli się tak dotknięci - komentował wniosek do komisji etyki Borys Budka (fot. facebook/Borys Budka)

• Nie ferowaliśmy wyroku w sprawie piątkowego (10 lutego) wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu - mówią posłowie PO Borys Budka i Nowoczesnej Marek Sowa.
• Skomentowali w ten sposób złożenie przez PiS wniosku do komisji etyki zarzucając posłom "świadome kłamstwo" oraz manipulację ws. wypadku.

Klub Parlamentarny PiS skierował do sejmowej komisji etyki poselskiej wniosek o wyciągniecie konsekwencji wobec posłów: PO Borysa Budki oraz Nowoczesnej Marka Sowy. Według Prawa i Sprawiedliwości posłowie próbowali wykorzystać wypadek, w którym poszkodowani zostali premier polskiego rządu i funkcjonariusze BOR, do obarczenia odpowiedzialnością funkcjonariuszy.

"To wniosek kuriozalny. W przeciwieństwie do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka i jego świty my nie ferujemy wyroków" - mówił Budka. Jego zdaniem to Błaszczak wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Zielińskim dopuścili się manipulacji na sobotniej konferencji prasowej. "Tak szybkie postawienie kogoś w stan podejrzenia miało na celu właśnie to, by minister Błaszczak mógł obwinić w sobotę za całe to zdarzenie tego młodego człowieka" - argumentował poseł Platformy. Dodał, że "brak dostępu do adwokata przed postawieniem zarzutów tylko pokazuje jak pospiesznie działano w tej sprawie".

Czytaj też: Opozycja śmieje się z wypadku premier

"Naszą rolą jako parlamentarzystów jest pomoc osobie w takiej sytuacji. Cieszę się, że udało nam się załatwić obrońcę, który będzie pracował z tym młodym człowiekiem. Widać, że nasze działanie pokrzyżowało plany PiS skoro poczuli się tak dotknięci" - komentował wniosek do komisji etyki Budka. "Ze spokojem przedstawię swoje argumenty komisji etyki" - powiedział Budka. "Osobą, która powinna stanąć przed komisją etyki, jest minister Błaszczak i wiceminister Zieliński" - dodał poseł PO.

Sowa określił swoje zaangażowanie w tę sprawę jako interwencję poselską. "My nie chcieliśmy nikogo obarczyć winą, ale protestowaliśmy przeciwko osądzeniu chłopaka w ciągu kilku godzin od momentu wypadku. Mówiliśmy wyraźnie o tym, jaka powinna być kolejność zdarzeń. Najpierw powinny zostać wyjaśnione okoliczności przyczyn kolizji, a potem dopiero powinny być stawiane zarzuty" - mówił poseł Nowoczesnej. W jego ocenie kierownictwo MSWiA postawiło na sobotniej konferencji prasowej "w lepszej pozycji" i "nadało wyższy status" funkcjonariuszom BOR.

Czytaj też: Wypadek premier: Kierowca seicento podejrzany o nieumyślne spowodowanie wypadku

Sowa podkreślił, że jest posłem z Oświęcimia i czuł się w obowiązku zająć się tą sprawą, zwłaszcza że o pomoc zwróciła się do niego rodzina kierowcy seicento.

Wniosek o odwołanie ministra Błaszczaka zapowiedziała Nowoczesna. Odwołania szefa MSWiA chcą także politycy PO.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki informując o złożeniu wniosku do komisji etyki podkreślił, że "rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie podał, że według dotychczasowych ustaleń kolumna rządowa z panią premier Beatą Szydło w chwili wypadku poruszała się zgodnie z obowiązującymi przepisami". Jak dodał, według rzecznika kierowca samochodu seicento, któremu postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku, przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia, które podpisał.

"W świetle tych faktów wystąpienie posłów Borysa Budki i Marka Sowy na niedzielnej konferencji prasowej, którzy poinformowali, że kierowca seicento nie przyznał się do sprawstwa wypadku, jest świadomym kłamstwem i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd" - oświadczył Terlecki.

W piątek ok. godz. 18.30 w Oświęcimiu doszło do wypadku, w którym poszkodowana została premier Beata Szydło. Rządowa kolumna trzech samochodów - pojazd pani premier jechał w środku - wyprzedzała fiata seicento. 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie miał zacząć skręcać w lewo i zderzyć się z autem, w którym była szefowa rządu. Oprócz niej poszkodowani zostali dwaj funkcjonariusze BOR z tego samochodu, w tym kierowca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Borowy Marucha 2017-02-15 14:26:57
  Do puszatek: Winy jest też BORoczek ponieważ wyprzedzał na podwójnej ciągłej z niedozwoloną prędkością (nikt mi nie wmówi że przy 50km/h można skasować pancerną limuzynę) i nie używał sygnałów dźwiękowych (przez co nie mógł się uważać za uprzywilejowanego).
 • dyskoteka 2017-02-15 13:45:53
  Za samą jazdę ze słuchawkami na uszach - kara. Pomyłił mu się samochód z dyskoteką. Jak takim nieodpowiedzialnym osobnikom można dawać prawo jazdy?
 • puszatek 2017-02-14 17:54:49
  Do antoni antczak: Koryto im ucieka i stąd ten jazgot. Tak czy siak ten chłopak jest winny, bo chciał wymusić pierszeństwo. Normalny werdykt jak w każdym wypadku, w którym doszło do kolizji, Budka nadaje się do budy, jak takie coś mogło zostać ministrem sprawiedliwości, no ale za PO/PSL to norma.
 • antoni antczak 2017-02-14 14:31:08
  A na co innego stać pana Budkę i nowoczesną unię wolności sorosa i balcerowicza?Jedynie na mącenie.Pan budka jest prawnikiem i mataczy?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA