REKLAMA

Posłowie pytali szefa MSZ o kryzys migracyjny i politykę energetyczną

  • Autor: PAP/JS
  • 29 stycznia 2016 19:44
Posłowie pytali szefa MSZ o kryzys migracyjny i politykę energetyczną Wśród pytań były też te o planowane działania MSZ w związku z falą uchodźców w Europie (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

· Posłowie pytali m.in. o planowane zmiany systemowe dotyczące służb dyplomatycznych i konsularnych.
· Wśród pytań były też te o planowane działania MSZ w związku z falą uchodźców w Europie.
· Posłowie PiS podkreślali ważną rolę Grupy Wyszehradzkiej w polskiej polityce zagranicznej.

Kryzys migracyjny, polityka energetyczna i zmiany w służbach dyplomatycznych - to główne tematy pytań, jakie posłowie zadali szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu po jego piątkowym wystąpieniu w Sejmie nt. priorytetów polskiej dyplomacji na 2016 r.

Posłowie pytali m.in. o planowane zmiany systemowe dotyczące służb dyplomatycznych i konsularnych. Pytano też, czy rząd planuje nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Elżbieta Gapińska (PO) chciała wiedzieć, kiedy będą znani kandydaci na miejsce odwołanych ambasadorów w Madrycie (Tomasz Arabski) i Belgradzie, a także czy będą odwoływani kolejni.

Posłowie PiS podkreślali ważną rolę Grupy Wyszehradzkiej w polskiej polityce zagranicznej. Pytali, czy sytuacja na Ukrainie oraz kryzys migracyjny nie zagrażają współpracy państw członkowskich. Adam Szłapka (Nowoczesna) pytał, jak rząd widzi rozwój Partnerstwa Wschodniego, a także jak Polska przekona inne kraje UE, że projekt ten jest ważny i należy go odpowiednio finansować.

Wśród pytań były też te o planowane działania MSZ w związku z falą uchodźców w Europie. Daniel Milewski (PiS) chciał wiedzieć, czy zdaniem MSZ mechanizm relokacji migrantów jest skuteczny, a także czy Polska musi wypełnić zobowiązania poprzedniego rządu w tym zakresie. "Jeśli tak, to czy skorzystamy z okazji, by pomóc tym, którzy są największymi ofiarami krwawej burzy szalejącej po piaskach Bliskiego Wschodu - mam na myśli oczywiście chrześcijan prześladowanych w najokrutniejszy sposób" - podkreślił.

Posłowie PiS wielokrotnie podkreślali konieczność podejmowania działań na rzecz ochrony praw mniejszości polskiej m.in. w Niemczech, na Litwie i na Białorusi. Pytali też, jak MSZ będzie reagowało na używanie sformułowania "polskie obozy śmierci".

Andrzej Czerwiński (PO) pytał, w jaki sposób rząd zabezpieczy Polskę przed wpływem Rosji i budową gazociągu Nord Stream 2, a także jakie są plany w sprawie gazociągu Nabucco. Posłowie PO pytali też, jak MSZ będzie wspierało polskich przedsiębiorców za granicą i sprzedaż polskiego węgla.

Posłowie PSL chcieli wiedzieć, ile nowych przejść granicznych będzie otwartych, a także podkreślali konieczność "ekonomizacji polskiej dyplomacji". "Bez rozwijania dyplomacji gospodarczej nie da się poszerzać pozycji polskiej w Unii Europejskiej" - zaznaczył Marek Sawicki.

Kornel Morawiecki (Kukiz '15) ocenił, że polska "polityka zagraniczna nie stoi na wysokości zadania". "Nie zaproponowaliśmy żadnej oryginalnej wizji na XXI w., dekadę później zgodziliśmy się na oderwanie Kosowa od Serbii, potem wspólnie z Ameryką i Anglią wzięliśmy udział w agresji na Irak. Tak zaczęło się zbiorowe nieszczęście, które dziś rozlało się na znaczny obszar Bliskiego Wschodu" - ocenił poseł. Jego zdaniem, Polska została wyłączona z procesu pokojowego na Ukrainie i osłabiła swoje więzi z krajami Grupy Wyszehradzkiej. "Teraz Niemcy, Francja, Włochy próbują nas obejść, układając nowe stosunki z Rosją" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA