REKLAMA

Powołanie premiera i pozostałych członków rządu już w poniedziałek

  • Autor: PAP
  • 14 listopada 2015 09:17
Powołanie premiera i pozostałych członków rządu już w poniedziałek Andrzej Duda (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła premier Beatę Szydło i pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbierze przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów - poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta.

Uroczystość powołania i zaprzysiężenia rządu odbędzie się o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim - podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Premier Szydło od powołania będzie miała 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (expose) i otrzymanie wotum zaufania.

"Chcemy w przyszłym tygodniu, by został powołany rząd i żeby zostało wygłoszone expose, pracujemy nad tym" - powiedziała Szydło w piątek dziennikarzom.

W mediach pojawiła się informacja, że Szydło expose wygłosi w środę.

W rządzie Szydło będzie trzech wicepremierów: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Mateusz Morawiecki (minister rozwoju) oraz Jarosław Gowin (minister nauki i szkolnictwa wyższego).

Szefem kancelarii prezesa Rady Ministrów będzie Beata Kempa

Ministrem obrony narodowej będzie Antoni Macierewicz, sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, skarbu państwa - Dawid Jackiewicz; środowiska - Jan Szyszko, energetyki - Krzysztof Tchórzewski, edukacji narodowej - Anna Zalewska, sportu i turystyki - Witold Bańka, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Błaszczak, rolnictwa i rozwoju wsi - Krzysztof Jurgiel, spraw zagranicznych - Witold Waszczykowski, cyfryzacji - Anna Streżyńska, infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk.

Ponadto ministrem zdrowia zostanie Konstanty Radziwiłł, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk, finansów - Paweł Szałamacha, ministrem, członkiem RM, koordynatorem służb specjalnych - Mariusz Kamiński.

Wotum zaufania dla rządu Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • koral 2015-11-14 09:53:38
    Oby jak najprędzej został powołany rząd POLSKI i przystąpił do pracy. Z przerażeniem czytam na pasku tv, że kobieta o niepewnej równowadze psychicznej, po premiera Rzeczypospolitej ma odebrać meldunek od służb o stanie bezpieczeństwa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA