REKLAMA

Powstanie Warszawskie. Gen. Ścibor-Rylski: Całe szczęście, że nie wiecie, co to przelewać krew o wolność

  • Autor: PAP/GP
  • 31 lipca 2017 11:50
Powstanie Warszawskie. Gen. Ścibor-Rylski: Całe szczęście, że nie wiecie, co to przelewać krew o wolność gen. Zbigniew Ścibor-Rylski to polski lotnik, żołnierz Armii Krajowej (AK), uczestnik powstania warszawskiego a obecnie generał brygady Wojska Polskiego (WP) w stanie spoczynku. (fot.:youtube.com)

- Całe szczęście, że nie wiecie, co to przelewać krew o wolność - zwrócił się do młodzieży prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w 73. rocznicę zrywu. Życzył młodym satysfakcji w życiu, bo - jak mówił - to oni teraz przejmują odpowiedzialność za państwo.

• Kombatant zwracał uwagę, że świadków powstania jest z roku na rok mniej.

• - Tu wśród was są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę - apelował do młodych, którzy słuchali go w Warszawie.

• - Serce moje jest przepełnione radością, radością wielką, że jestem tu wśród was - konkludował pamiętający walczącą Warszawę generał.

 

Zwracając się na początku swego przemówienia do uczestników powstania biorących udział w poniedziałkowej uroczystości gen. Ścibor-Rylski powiedział: - Już taka niewielka garstka nas tutaj przyszła.

Dziękował harcerzom i wolontariuszom. Jak mówił, poświęcają oni swój czas, by informować o prawdzie o wydarzeniach sprzed 73 lat.

- Nie wiecie, co to jest przelewać krew o wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć - podkreślił generał.

Przeczytaj: Andrzej Duda mówił o micie powstania

- Tu wśród was są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę. Wy, młodzież przeżyliście tak wspaniałe lata - mówił do młodych prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Życzył im satysfakcji w życiu, bo - jak podkreślił - to oni przejmą odpowiedzialność za państwo.

- Ja, stuletni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej pamiętam, jak powstała nasza ojczyzna w 18 roku. Szczęście całe życie mnie nie opuszczało. Największym dowodem jest to, że dziś jestem tu z wami - zaznaczył. Ale - jak mówił - w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że dożyje "tych wspaniałych lat, kiedy mamy niepodległą, wolną, ukochaną naszą ojczyznę.

Podkreślał, że szczęściu musimy jednak pomagać. - Musimy wszystko zrobić, by Polska była piękna, wspaniała, niepodległa, suwerenna - podkreślił.

Generał o Muzeum Powstania Warszawskiego

W trakcie przemówienia Ścibor-Rylski nawiązał do Muzeum Powstania Warszawskiego, przy którym odbywały się poniedziałkowe uroczystości związane z 73. rocznicą powstania.

- Drodzy moi wybaczcie moje słowa, może chaotyczne, ale serce moje jest przepełnione radością, radością wielką, że jestem tu wśród was, tu w tym wspaniałym muzeum, nigdy nie przypuszczaliśmy, że dożyjemy tak wspaniałego pomnika - mówił.

Muzeum Powstania Warszawskiego, źródło: Elroy Serrao/flickr.com/CC

Jak dodał, śp. Lech Kaczyński, syn powstańca, czuł najlepiej, że muzeum musi być wspaniałe. - On najlepiej czuł, co powstańcy przeżywali. Ojciec jego odznaczony też krzyżem Virtuti Militari, walczący na Mokotowie, wychowywał swoich synów w imię tradycji najwyższych, największych doświadczeń, jakie właśnie Polacy przeżyli w tym najcięższym okresie naszej ukochanej ojczyzny - mówił.

Ścibor-Rylski zwracał się też do obecnych na obchodach harcerzy i młodzieży, że "Polska ukochana ojczyzna musi istnieć wolna, wspaniała".

Kończąc swoje przemówienie Ścibor-Rylski stwierdził, że prawdopodobnie ostatni raz bierze udział w obchodach rocznicowych powstania.

- Żegnam was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami, 100 lat to wielkie przeżycie, to największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga - mówił.

Podkreślał jednocześnie, że Polacy muszą mieć szacunek do wszystkich, niezależnie od poglądów, narodowości czy wyznania. - Pamiętajcie młodzi szacunek dla wszystkich jednakowy - powiedział.

Po przemówieniu do Ścibora-Rylskiego podszedł prezydent Andrzej Duda, który chwilę z nim rozmawiał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA