REKLAMA

Prawne aspekty ułaskawienia Kamińskiego przez prezydenta

  • Autor: PAP
  • 17 listopada 2015 20:03
Prawne aspekty ułaskawienia Kamińskiego przez prezydenta (fot. pixabay.com/ CC0 Public Domain)

Zgodnie z konstytucyjną zasadą domniemania niewinności niewinnym jest każdy, kto nie został skazany prawomocnym wyrokiem; nie można zatem ułaskawić niewinnego - mówi PAP konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Także rzecznik PG prokurator Mateusz Martyniuk wskazuje, że akt łaski ma zastosowanie do prawomocnie skazanych osób.

Prof. Chmaj powiedział PAP, że jeśli prezydent ułaskawił osobę nieskazaną prawomocnym wyrokiem sądu, to naruszył prawo; jeśli zaś apelacja Mariusza Kamińskiego była wcześniej wycofana i wyrok się uprawomocnił, wtedy ułaskawienie byłoby zgodne z prawem.

Chmaj uważa, że w tym pierwszym przypadku "ułaskawienie byłoby bezskuteczne, a postępowanie apelacyjne powinno się dalej toczyć".

Jego zdaniem w drugim przypadku Kamiński musiałby stracić mandat poselski - gdyż byłby prawomocnie skazany. "Wtedy byłby przestępcą, ale ułaskawionym" - dodał Chmaj. Zarazem zastrzegł, że zakłada, iż Kamiński raczej nie wycofał apelacji od wyroku sądu I instancji

Art. 42 ust. 3 Konstytucji stanowi: "Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu". To samo głosi Kodeks postępowania karnego: "Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem".

Rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk wskazał, że akt łaski ma zastosowanie do prawomocnie skazanych.

"Przepisy regulujące kwestie ułaskawienia zawarte są w dziale XII Kodeksu postępowania karnego zatytułowanego 'Postępowanie po uprawomocnieniu się orzeczenia'. Sam tytuł wskazuje, że ułaskawienie dotyczy osoby skazanej prawomocnym orzeczeniem sądowym" - powiedział Martyniuk PAP.

Rzecznik powołał się również na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2006 r., w którym orzekł on, że ułaskawić można osobę skazaną właśnie prawomocnym orzeczeniem sądowym. Nie chciał jednak powiedzieć, czy decyzja prezydenta Andrzeja Dudy jest z tego powodu sprzeczna z prawem.

Nie chciał komentować decyzji prezydenta, ponieważ - jak podkreślił - "Prokuratura Generalna nie zna argumentacji, na jaką prezydent się powołał".

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w tzw. aferze gruntowej.

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • bogdan gąsowski 505586583 2015-11-18 14:31:34
    Pan Prezydent mogl ułaskawić Kamińskiego mimo ze nie było prawomocnego wyroku ale skoro ułaskawienie to darowanie kary a nie winy/co dla pana Kamińskiego ma znaczenie- jako uznany za winnego nawet bez kary bo łaskawiony,nie moze pełnić funkcji ministr/ to ułaskawienie nie może oznaczać zamknięcia sprawy apelacja"musi być rozpatrzona przes sąd drugiej instancji i może byc orzeczenie winy ale bez kary bo już zastosowano prawo łaski ale ...Sad się przestraszy?ale nie ma prawa odstąpić od rozpatrzenia apelacji!!!
  • joantek 2015-11-18 07:24:18
    niestety PiS nie wpadł wtedy na to, żeby dać się nielegalnie podsłuchać - wtedy sprawy by nie było. PO czuje się mocne bo nikt z jego otoczenia nie może usłyszeć zarzutów na podstawie "taśm"... szkoda, że wyborcy nie postanowili ich ukarać symbolicznie dając kopa w (...) i nie wpuszczając ich do sejmu. no ale cóż, niektórzy jak im się pluje w twarz to mówią, że pada deszcz :(REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA