REKLAMA

Premier Beata Szydło nie poparła dokumentu końcowego szczytu UE

  • Autor: PAP/JS
  • 10 marca 2017 16:06
Premier Beata Szydło nie poparła dokumentu końcowego szczytu UE Premier Beata Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

W wyniku sporu o wybór szefa Rady Europejskiej premier Szydło nie poparła dokumentu końcowego szczytu UE.

Wobec odmowy poparcia wniosków szczytu przez Polskę przyjęto "konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej" poparte przez 27 państw.

"Jeżeli Polska, jedno z państw członkowskich nie przyjmuje konkluzji ze szczytu, to znaczy, że tych konkluzji nie ma" - powiedziała premier odpowiadając na pytania na konferencji prasowej po szczycie UE, który zdecydował o przedłużeniu kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa przewodniczącego Rady Europejskiej.

Dopytywana, według kogo nie ma konkluzji szczytu, odparła: "Według traktatu".

Na uwagi dziennikarzy, z których jedni mówili, że w zaistniałej sytuacji są konkluzje, a inni, że ich nie ma, a są tylko ustalenia szczytu, stwierdziła, że "to pokazuje problem, który w tej instytucji wczoraj wybrzmiał i wybrzmiewa dzisiaj".

"Bo jeśli jest jasno, czarno na białym, powiedziane, i powiedział to również przewodniczący Tusk, że nie może być konkluzji, bo jedno z państw się nie zgadza i później pół dnia sekretariat przewodniczącego główkuje i zastanawia się, jak nazwać ten dokument, który będzie przyjęty - no bo coś trzeba przyjąć, bo wszyscy siedzą, zgłaszają poprawki, dyskutują - przynoszą dokument, który jest zatytułowany: Konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej, jeden z szefów rządu pyta: co to jest i co z tym zrobimy. To to są konkluzje, czy to nie są konkluzje?" - mówiła szefowa rządu.

Dopytywana, czy ustalenia szczytu są ważne, legalne, odparła: "Szczyt zawsze kończył się ustaleniami, które były zawarte w konkluzjach". 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Iza 2017-03-10 18:10:29
    Nic z tego nie rozumiem- to bedzie Polska wspolpracowala z Unia, czy tylko 9.3.17 nie mogla? Jezeli Pani Szydlo robi blokade szczytu teraz,to za dwa tygodnie musi tez.....az Tusk ustapi. Po co ten teatr?
  • Azor z Rządu 2017-03-10 16:13:44
    Pieski szczekają, karawana jedzie dalej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA