REKLAMA

Premier Beata Szydło za całkowitym zakazem aborcji

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 31 marca 2016 12:51
Premier Beata Szydło za całkowitym zakazem aborcji Premier Beata Szydło popiera całkowity zakaz aborcji. (fot. facebook.com/BeataSzydlo)

• Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat, w którym apeluje do rządzących o pełną prawną ochronę życia nienarodzonych.
• Przygotowywany jest również projekt inicjatywy obywatelskiej zakazujący aborcji.
• Stanowisko PiS w sprawie aborcji nie jest znane. Beata Szydło twierdzi jednak, że opowie się za całkowitym zakazem aborcji.

"Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka" - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski, który będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę (3 kwietnia), tuż przed Dniem Świętości Życia.

KEP zwraca się w nim - m.in. do parlamentarzystów - o podjęcie działań w celu pełnej prawnej ochrony życia nienarodzonych

"Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami" - pisze prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

O komunikat KEP i stanowisko w sprawie aborcji pytana była premier Beata Szydło w "Jedynce" Polskiego Radia. - Dyskusja na temat aborcji powraca co jakiś czas. Myślę, że i w tej chwili będzie budziła emocje. List biskupów jest jasny i jasno pokazuje kierunek zmian. Wiem, że powstała również inicjatywa obywatelska projektu ustawy. Komitet zwrócił się do marszałka Sejmu, żeby taka inicjatywa mogła zostać przeprowadzona. Zaczekajmy więc - mówiła.

Pytana o to, jakie będzie stanowisko PiS w tej sprawie, powiedziała, że w Prawie i Sprawiedliwości nigdy przy sprawach sumienia nie wprowadzano dyscypliny politycznej przy głosowaniach i nie będzie tak i tym razem.

- Ja na tym etapie mogę powiedzieć, jaka będzie moja decyzja, natomiast w tej chwili nie mogę rozmawiać o projekcie ustawy obywatelskiej, bo jego jeszcze nie ma. Cały czas na projekt czekamy. Jeżeli chodzi o moje zdanie, zdanie Beaty Szydło - tak, ja popieram tę inicjatywę - powiedziała, odnosząc się do kwestii całkowitego zakazu aborcji.

- Zdaję sobie sprawę z trudności tej decyzji i zdaję sobie sprawę z trudności tej dyskusji, dlatego to będzie decyzja każdego indywidualnego posła. Każdy musi we własnym sumieniu zdecydować - dodała.

Jak mówiła, nie chciałaby, aby ta sprawa stała się kolejnym elementem walki politycznej. - Byłoby źle, gdyby sprawa tak ważna stała się elementem walki politycznej. Chciałabym, byśmy tego uniknęli. Będzie potrzebna nie tylko mądrość polityczna, ale rozsądny głos episkopatu, który powinien - jeśli ta dyskusja stanie w Sejmie - próbować, ażeby ona przebiegała w sposób bardzo merytoryczny. Ważne, by pojawił się głos ekspertów, autorytetów. Bo jeżeli temat zacznie być tylko rozpatrywany na poziomie politycznym, boje się, że będzie to kolejny front walki politycznej - mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA