REKLAMA

Premier chce budować nową elitę

 • Autor: PAP/AH
 • 17 maja 2018 11:05
Premier chce budować nową elitę (Fot. KPRM)

Chcemy budować nową elitę, czerpać z tego, co w ramach III RP było rozwojem pozytywnym, chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną w taki sposób, aby jak najlepiej rozpoznawać kierunki przyszłości - powiedział w czwartek (17.05) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w radiowej "Jedynce" stwierdził, że "my rzeczywiście chcemy dobrze zdefiniować możliwą rolę Polski we współczesnym świecie, ale też chcemy, posługując się językiem sportowym, boksować się trochę w wyższej wadze, bo uważamy że nasza tradycja, historia, nasze wielkie osiągnięcia z przeszłości, duma z Polski nas do tego ciągnie, nas do tego predestynuje" - mówił premier przed kongresem "Polska Wielki Projekt".

Jak zaznaczył, bardzo chciałby, aby Polska odegrała ogromną rolę w przyszłości. - I myślę, że mamy szansę na to, żeby odegrać wielką rolę w przyszłości - stwierdził.

Morawiecki przypomniał też, że prezydent Lech Kaczyński nawiązywał do dziedzictwa "Solidarności". - Pięknie powiązał to również z dziedzictwem, a zarazem z wyzwaniem dotyczącym budowy silnego państwa, państwowości, republikanizmu" - mówił szef rządu.

Premier mówił również, że "element solidarności, ale również sprawiedliwości, powinien być bardziej zaznaczony w naszej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i politycznej".

Dopytywany, "gdzie widzi Polskę za 10-20 lat", ocenił że "z gospodarczego punktu widzenia, Polska może być krajem wysoko zaawansowanych technologii, który wytycza pewne trendy".

- Chciałbym też, żeby Polska pokazała światu na czym powinien polegać nowy kontrakt społeczny, nowy ład społeczny, który się kształtuje na naszych oczach" - oświadczył Morawiecki. Jego zdaniem, model który funkcjonował od czasów zakończenia II wojny światowej, przez zmiany społeczne, które od tego czasu zaszły, stał się nieaktualny i niesprawiedliwy.

- My musimy, a zarazem poprzez dziedzictwo "Solidarności" mamy najlepszą legitymację z możliwych (...) żeby zaproponować nowy kontrakt społeczny, oparty o solidaryzm, a jednocześnie o głęboką myśl wykorzystywania zasobów w sposób bardziej równomierny, sprawiedliwy" - powiedział szef rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • No czysta paranoja!!! 2018-05-17 18:33:45
  Buuuhahahaha! Następny! Już komuniści zbudowali nam "elyte"!!! Najpierw wymordowali starą a potem od razu zbudowali nową!!! I mamy to, co mamy! Prawdziwa Elita tworzy się samoistnie przez wieki poprzez dobór i selekcję najbardziej wybitnych jednostek a nie za pomocą dekretów!!!
 • ko$cielny 2018-05-17 13:17:50
  Puste słowa !!! Jak bym słyszał Tuska, albo Gierka, a tu trzeba mówić jak Dmowski !!! Kolejny pajac w garniturze zabiega o miejsce przy unijnym barze. A z kogo on chce zbudować "nową elitę"? Z tych wychowanych na oszustwach, kłamstwach, sprzedajnych ubeckich nuworyszach? Na tych ala" Kamiński , którzy jak prostytutki zmieniają barwy partyjne? Czy na Misiewiczach ? A może na takich indywiduach jak syn Tuska, czy Bury i jego banda psl ? Przecież uczciwych ludzi nie dopuszczą do steru, bo jeszcze któryś by im koryto przewrócił.
 • antycymbał 2018-05-17 12:01:15
  chłoptasiu, a kto sie bedzie chciał z bolszewia boksowac, chyba tylko na wsiowej zabawie, bo taki poziom reprezentujecie, "sztacheta i od tyłu w głowe" to jest wasze motto działania
 • mam pewne obawy 2018-05-17 11:57:31
  Panie Premierze Technologia technologią, ale żebyśmy tylko się w tym wirze nieustannego pośpiechu zmian nie zatracili. Wiele z tych technologii naśladujemy z krajów zachodnich i czy faktycznie na tym dobrze wyszliśmy. W wielu przypadkach mogą wystąpić zagrożenia związane z nadmierną ingerencją technologii w życiu Polaków. Rodzi się coraz większy niepokój, jeżeli nowe technologie pozbawią nas pracy( sztuczna inteligencja, robotyka, smart technologie) i przyczynią się do dalszych podziałów poglądowych( media społecznościowe, w tym Facebook) to czy faktycznie na tym zyskamy jako ludzie, czy może więcej stracimy. Jeśli rozmawiać o wdrożeniach jakichkolwiek technologicznych innowacji należy brać pod uwagę zdanie obywateli i nie powinno się im niczego narzucać - bo chyba nie dążymy do technokratyzmu, co zdaje się być odczuwalne coraz bardziej w krajach zachodnich. Jak Unia Europejska powie, aby jej obywatele byli czipowani od urodzenia obowiązkowo, to czy dalej w takiej Unii zostaniemy, by się jej przypodobać - chyba niekoniecznie, a nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości unijni komisarze mogą to rozważać. Z postępem technologicznym trzeba postępować zdrowo-rozsądkowo, to co było dobre zostawić w niezmienionym kształcie, to co zaczyna szkodzić należy eliminować, a nawet można przywracać rozwiązania z przeszłości jeśli były funkcjonalne. Należy więc zachować w tym dystans i z niczym się nie spieszyć, bo pośpiech w tym przypadku może zaszkodzić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA