REKLAMA

Premier Morawiecki z medalem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

  • Autor: PAP/MIW
  • 11 lutego 2018 19:39
Premier Morawiecki z medalem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej Premier Morawiecki został nagrodzony medalem od Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (fot. KPRM)

Premier Morawiecki został nagrodzony medalem od Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (The American Institute of Polish Culture) podczas 46. polonijnego balu w Miami - poinformowała senator Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego.

  • W uzasadnieniu zaznaczono, że premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę za "służbę Polsce, przyśpieszenie wzrostu ekonomicznego i sprzyjanie wspaniałym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi".
  • Senator Anna Maria Anders, która odebrała nagrodę w imieniu premiera wyjaśniła, że medal jest "specjalnym odznaczeniem dla osób, które bardzo dobrze reprezentują Polskę za granicą, zarówno w wymiarze kultury jak i gospodarki".
  • Odbywający się w Miami na Florydzie Kongres 60 milionów - Globalny Zjazd Polonii ma na celu integrację polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami.

Jak mówiła senator Anders, organizatorem wydarzenia jest honorowa konsul w Miami Blanka A. Rosenstiel.

- To wielka działaczka polonijna. Rosenstiel organizuje bale polonijne od 46 lat. Mamy dla niej ogromny szacunek - mówiła Anders. Dodała, że obowiązki premiera nie pozwoliły mu uczestniczyć w uroczystości.

Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa odbywa się 9-11 lutego w Miami, USA. Uczestniczą w nim przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji (m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys), organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy.

- Temat konferencji dotyczył współpracy pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi. To coś co ja oczywiście bardzo promuję. Zaczęłam współpracę ze stanem Nevada - mamy proklamację i różne umowy podpisane. Podczas mojej poprzedniej wizyty promowałam stan Georgia, obecnie trwają rozmowy w kwestii Teksasu i Oklahomy - poinformowała Anders.

Jak dodała, dyskutowano o tym co zrobić, aby pojawiało się więcej inwestycji amerykańskich w Polsce i polskich w Ameryce.

Wcześniej, odbył się Kongres 60 milionów, którego nazwa nawiązuje do liczby Polaków na świecie. Według ministerstwa inwestycji i rozwoju, ideą leżącą u podstaw kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych działających w Polsce i poza granicami kraju.

- Kongres 60 milionów to konferencja gospodarki dla Polonii. Uczestniczyli w niej reprezentacji Polonii z całych Stanów Zjednoczonych - powiedziała pełnomocniczka rządu do spraw dialogu międzynarodowego. Według niej szczególnie ważne były rozmowy kuluarowe.

- Poznałam bardzo wartościowych ludzi. Konferencję uważam za bardzo udaną - oceniła Anders.

Jak wyjaśnił minister Jerzy Kwieciński, jednym z zadań, stojących przed rządem jest "silniejsze włączenie Polonii w procesy gospodarcze w kraju".

- Zachęcamy Polonię do inwestowania w Polsce. Zmieniamy prawo gospodarcze na bardziej przyjazne. Finalizujemy prace nad "konstytucją dla biznesu" i ustawą reformującą system wsparcia inwestorów - mówił Kwieciński.

Z kolei wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przypomniał, że ok. 70 proc. amerykańskiego kapitału w Polsce koncentruje się w województwach podkarpackim (41 proc.) i mazowieckim (26 proc.).

- Liczymy na wysokiej jakości amerykańskie inwestycje także w pozostałych województwach - mówił Hamryszczak.

Odbywający się w Miami na Florydzie Kongres 60 milionów - Globalny Zjazd Polonii ma na celu integrację polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami. Organizatorzy zapowiadają, że kolejna edycja kongresu odbędzie się jeszcze w tym roku w Rzeszowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA