REKLAMA

Premier: Musimy wciąż wypełniać testament górników z "Wujka"

  • Autor: PAP/JS
  • 16 grudnia 2016 20:01
Premier: Musimy wciąż wypełniać testament górników z "Wujka" Beata Szydło przypomniała, że ofiara górników z "Wujka" przez lata domagała się zadośćuczynienia(fot. Kancelaria Premiera/twotter)

Musimy wciąż wypełniać testament poległych górników i podtrzymywać te ideały, za które oddali życie - napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym w Katowicach podczas głównych obchodów 35. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek".

W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda.

W liście odczytanym przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka szefowa rządu podkreśliła, że 35. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" to wydarzenie szczególne dla wszystkich Polaków. Podkreśliła bohaterstwo górników, którzy w grudniu 1981 r. podjęli nierówną walkę o wolną i niepodległą Polskę, a także oddała hołd dziewięciu z nich, którzy zginęli w największej masakrze stanu wojennego.

"Krwawe wydarzenia w katowickiej kopalni wpisują się w ciąg naszych zmagań o wolność. Po raz kolejny, jak w grudniu 1970 r. i czerwcu 1956 r., komunistyczna władza strzelała do protestujących górników. Bronią górników z +Wujka+ był moralny nakaz oporu wobec dyktatury i poczucie godności" - podkreśliła Beata Szydło.

Przypomniała, że ofiara górników z "Wujka" przez lata domagała się zadośćuczynienia. "Zbyt długo byliśmy świadkami tego, jak praworządność brała rozbrat z poczynaniami władz, jak niewspółmierne do elementarnego poczucia sprawiedliwości były wyroki sądów w sprawie sprawców masakry" - zaznaczyła premier.

"Przez dekady czekaliśmy na ostateczny, jednoznaczny wyrok skazujący przywódców stanu wojennego i mocodawców pacyfikacji strajkującej kopalni. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamięć i głośno przypominać o tym, co stało się tutaj 35 lat temu. Naszym obowiązkiem jest nazywać te wydarzenia po imieniu, mówić o zbrodni przeciwko naszemu narodowi" - uznała Szydło.

"Dziś musimy wciąż wypełniać testament poległych górników i podtrzymywać te ideały, za które oddali życie. Płacąc dług wobec tych bohaterów budujemy naszą niepodległą ojczyznę na fundamentach sprawiedliwości społecznej, godności ludzkiej, pracy i prawie naszego narodu do samostanowienia" - wskazała szefowa rządu.

"Jesteśmy myślą i modlitwą z ofiarami z kopalni Wujek i ich rodzinami. Pamiętamy i będziemy pamiętać o tym, jak wielką ofiarę złożyli w walce o niepodległą i wolną Polskę. Dziś mówimy głośno: chwała bohaterom, którzy mieli odwagę upomnieć się o wolność, prawo i godność człowieka. Chwała także tym, którzy mimo strachu i represji kultywowali pamięć tamtych dni i przekazywali ją kolejnym pokoleniom. To dzięki wam możemy cieszyć się wolnością" - zaakcentowała w liście Beata Szydło.

Pacyfikacja Wujka 16 grudnia 1981 r., w wyniku której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących górników, była największą tragedią stanu wojennego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA