REKLAMA

Premier po spotkaniu z Ziobrą i Kamińskim: Służyć obywatelom to nasz priorytet

  • Autor: PAP/JS
  • 20 stycznia 2017 14:40
Premier po spotkaniu z Ziobrą i Kamińskim: Służyć obywatelom to nasz priorytet Spotkanie premier to kolejny etap przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Służba obywatelom to jest priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim premier Beata Szydło, wymieniając w tym kontekście m.in. planowaną reformę sądownictwa.

Spotkanie premier to kolejny etap przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

"Rozmawialiśmy o tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie i sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o tym, jakie są już podjęte działania w ramach wprowadzanych projektów. Resort sprawiedliwości ma na swoim koncie przyjęcie wiele bardzo ważnych ustaw. (...) Obecnie koncentrować się będziemy na reformie sądownictwa oczekiwanej przez wszystkich" - mówiła premier.

Dodała, że "Polacy narzekają na pracę sadów, a muszą zaufać sądom". "Muszą wiedzieć, że idą do sądów po sprawiedliwości i muszą też wiedzieć, że zawsze wtedy, kiedy potrzebują ochrony, państwo stoi po ich stronie" - zaznaczyła. "To jest główne założenie, punkt, z którego wychodzi reforma sądownictwa" - powiedziała Beata Szydło.

Odnosząc się do służb specjalnych dodała, że "są pod kontrolą państwa i w służbie państwa".

Marek Kamiński zapowiedział, że ma przygotowany szczegółowy plan wzmocnienia i modernizacji służb specjalnych.

"Mamy przygotowany bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, aby w jeszcze większym stopniu, żebyśmy wszyscy mieli poczucie - my jako rządzący i państwo jako obywatele - że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie" - powiedział po spotkaniu z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w ramach przeglądu resortów.

Dodał, że te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, "będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej".

Kamiński powiedział, że podstawowym zadaniem służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa. "Czy jest to zadanie abstrakcyjne i wydumane? Proszę zwrócić uwagę, co się dzieje w tej chwili, jak wielki niepokój jest w Europie w związku z próbami ingerencji w procedury demokratyczne w poszczególnych państwach. Czy skuteczny wpływ zewnętrznych państw na wewnętrzne wybory demokratyczne nie byłby tak naprawdę utratą suwerenności przez te państwa?" - mówił Kamiński. Dodał, że polskie służby specjalne zajmują się również tego typu sprawami.

Kamiński zaznaczył też, że z bezpieczeństwem obywateli związane jest "wielkie zagrożenie terrorystyczne". "To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych" - powiedział minister.

Zwrócił uwagę na to, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. "Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych być może (w ogóle - red) w wolnej Polsce, a na pewno od wielu lat tak intensywnych działań nie było" - mówił Kamiński.

"Przygotowywany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe" - poinformował też Kamiński.

Zapowiedział także uregulowanie statusu tzw. sygnalistów. "Czyli obywateli, którzy przekazują informacje na temat możliwości korupcji popełnienia przestępstw w swoim miejscu pracy, w swoim środowisku. Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu Ziobro mówił z kolei o dotychczasowych działaniach swego resortu oraz o planach na ten rok.

Wskazał m.in. na poważną reformę Kodeksu karnego. "Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego materialnego tak, aby można było w większym stopniu uelastycznić politykę karną, z jednej strony pozwalając na nawet łagodniejsze, a w każdym razie adekwatne reagowanie na drobne występki popełniane przez sprawców jednorazowych" - mówił Ziobro.

Jak dodał, z drugiej strony "istotne jest też zaostrzenie odpowiedzialności karnej za te najbrutalniejsze ciężkie przestępstwa z użyciem przemocy wymierzonej w ludzkie zdrowie i życie". "Tego typu przestępczość będzie dużo radykalniej ścigana, bo na to zasługuje społeczeństwo, by w sposób skuteczny chronić je przed groźnymi, niepoprawnymi bandytami" - podkreślił minister.

Jednocześnie Ziobro odniósł się do planów legislacyjnych dotyczących sądownictwa. "Zmiany w obszarze sądownictwa wymagają rozwagi i przemyślanego wprowadzania, tak, aby nie spowodować niepotrzebnych ubocznych następstw, ale spowodować te wycelowane zamierzenia, które leżą u podstaw reformy, dlatego że wszyscy życzymy sobie tego, żeby sądy działały sprawne i cieszyły się rosnącym zaufaniem opinii publicznej" - powiedział.

Jak zaznaczył "nie jest to zadanie łatwe, wielu się go podejmowało". "Przed nami stoi trud reformy w tym obszarze" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA