REKLAMA

Premier: Powstanie PGG to historyczny moment dla górnictwa

  • Autor: PAP/GP
  • 26 kwietnia 2016 14:51
Premier: Powstanie PGG to historyczny moment dla górnictwa Zgromadzenie w Katowicach politycy i przedstawiciele branży górniczej. (fot.:twitter.com/premierrp)

Premier Beata Szydło oceniła we wtorek, że rozpoczęcie działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG) to wielki dzień i historyczny moment dla polskiego górnictwa. Jak dodała, PGG ma być firmą nowoczesną, dobrze zarządzaną i przynoszącą zyski.

- Potrzebna nam będzie wielka determinacja, konsekwencja, odpowiedzialność, rozsądne decyzje i przede wszystkim skuteczność w działaniu. Takie zadania stoją przed Polską Grupą Górniczą. Wierzę głęboko, że to będzie nowoczesny, konkurencyjny podmiot, który będzie wdrażał nowoczesne technologie węglowe, nowoczesne inwestycje - podkreśliła szefowa rządu, która we wtorek wzięła udział w Katowicach w uroczystości podpisania porozumienia w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.

Premier podkreśliła, że będzie to podmiot łączący polską myśl technologiczną i inżynierską.

- Razem dokonamy tego, o czym od dawna wszyscy mówią, (...) ale jakoś nikt nie potrafił doprowadzić do końca -  mówiła Beata Szydło.

Zdaniem premier, gdyby nie osiem lat zaniedbań, górnictwo byłoby w innej sytuacji.

- Nie musielibyśmy podejmować tak trudnych decyzji, bo przez osiem lat niczego w branży górniczej nie zrobiono, nie myślano o przyszłości górnictwa - oceniła.

Powstanie Polskiej Grupy Górniczej - silnego podmiotu górniczego - to przede wszystkim pójście w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski - dodała premier Beata Szydło. Szefowa rządu oświadczyła, że obecnie gospodarce potrzebne jest podejmowanie "trudnych, ale racjonalnych i rozsądnych decyzji". Tych wszystkich, którzy podają w wątpliwość sens powoływania PGG, wezwała do policzenia, ile kosztowałby brak porozumienia ws. Grupy.

"Co powiedzielibyście tu ludziom na Śląsku, co powiedzielibyście górnikom i wreszcie jak chcielibyście dbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski" - mówiła szefowa rządu pod adresem krytyków powołania PGG.

"To porozumienie, to, że powstaje silny podmiot górniczy, który będzie gwarantem rozwoju polskiego górnictwa, podstawą polskiej energetyki, to jest przede wszystkim właśnie pójście w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski" - powiedziała Szydło.

Premier zaznaczyła, że podpisane we wtorek porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności PGG nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest początkiem drogi. Co będzie na jej końcu - dodała - będzie zależało od dalszej odpowiedzialności stron tego porozumienia.

Szydło podkreśliła, że celem strategicznym jest, by PGG było firmą nowoczesną, dobrze zarządzaną, przynoszącą zyski, z dobrymi perspektywami.

Premier wyraziła też satysfakcję, że słowo dane przez PiS w kampanii wyborczej Śląskowi i górnikom teraz się spełnia. "Dotrzymujemy słowa" - powiedziała Szydło.

Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali we wtorek porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej; to symboliczny start firmy, która będzie największym producentem węgla kamiennego w UE.

Wśród sygnatariuszy porozumienia, obok zarządów KW i PGG, są inwestorzy: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika, Węglokoks, Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP), Towarzystwo Finansowe Silesia, a także banki: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK oraz PKO BP. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli też związkowcy z Kompanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA