REKLAMA

Premier rządu PO-PSL Ewa Kopacz złoży dziś dymisję

  • Autor: PAP/em
  • 12 listopada 2015 10:34
Premier rządu PO-PSL Ewa Kopacz złoży dziś dymisję - W ciągu ostatnich 8 lat udało się nam znacząco poprawić infrastrukturę, zmieniliśmy obraz Polski - mówiła Kopacz (fot. facebook.com/Ewa-Kopacz)

Ustępująca premier do największych sukcesów 14 miesięcy sprawowania władzy zalicza m.in. rozwój polityki społecznej, zwiększenie wydatków na armię oraz uchwalenie ustawy o in vitro.

Odchodząca Rada Ministrów będzie pełnić obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego gabinetu Beaty Szydło.

Kopacz to druga, po Hannie Suchockiej, w historii Polski kobieta, która została premierem. Kopacz stanęła na czele PO i nowego rządu koalicji PO-PSL jesienią ubiegłego roku po tym, jak Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. 15 września ówczesny prezydent Bronisław Komorowski powierzył jej tworzenie gabinetu, a tydzień później nastąpiło zaprzysiężenie rządu Kopacz.

Gabinet ten urzędował 14 miesięcy. Obejmując stery rządu, Kopacz podkreślała, że "podjęła niełatwe zadanie bycia premierem RP w poczuciu odpowiedzialności za ojczyznę, w poczuciu odpowiedzialności za kraj".

Kopacz chwali się sukcesami

Podsumowując roczną pracę przypomniała, że jej rząd złożył ponad 30 projektów, które wpłynęły i wpłyną na poprawę jakości życia Polaków. Do sukcesów swego rządu zaliczyła m.in. zwiększenie nakładów na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB, waloryzację rent i emerytur, ustawę "złotówka za złotówkę", dzięki której beneficjenci pomocy społecznej, którzy przekroczą próg dochodowy, nie będą tracić swych świadczeń, wprowadzenie specjalnych tysiączłotowych świadczeń rodzicielskich dla rodziców poszukujących pracy lub zatrudnionych na umowy o dzieło, studentów i rolników.

Kopacz mówiła ponadto o zwiększeniu środków na budowę żłobków, podwyżce płac pielęgniarek, poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach, tworzeniu Narodowego Centrum Geriatrii, uchwaleniu ustawy o in vitro oraz ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy. Przypomniała, że w resorcie finansów opracowane zostały założenia nowej Ordynacji podatkowej; zwracała też uwagę na nowe inwestycje drogowe, które realizuje jej rząd.

- W ciągu ostatnich 8 lat udało się nam znacząco poprawić infrastrukturę, zmieniliśmy obraz Polski - mówiła Kopacz. - Teraz nadchodzi czas, by do zmian, które widzimy za naszym oknem, (...) dołączyć zmiany w życiu Polaków. Podsumowując rok moich rządów mówię o tym, co jest nowym wyzwaniem. A tym wyzwaniem jest nie tylko bogatsza Polska, ale przede wszystkim bogatsi Polacy - deklarowała.

Spór o szczyt UE

Kopacz odchodzi w cieniu sporu o czwartkowy nieformalny szczyt UE w sprawie kryzysu imigracyjnego na Malcie. To właśnie na czwartek prezydent Duda zwołał pierwsze posiedzenie Sejmu, na którym – zgodnie z konstytucją – ustępujący szef rządu zobowiązany jest podać Radę Ministrów do dymisji. W tej sytuacji, jak tłumaczyła w ubiegły piątek Kopacz, nie może wziąć udziału w posiedzeniu Rady Europejskiej. Ostatecznie Polskę na nieformalnym spotkaniu szefów państw i rządów Unii, zgodnie z wolą ustępującego rządu, ma reprezentować premier Czech Bohuslav Sobotka.

Kopacz to również pierwsza w historii Polski kobieta, która przewodzi partii rządzącej i jedna z nielicznych w historii liderek polskich formacji politycznych. Wcześniej to m.in. Izabela Jaruga-Nowacka kierowała Unią Pracy.

Największym zaskoczeniem, jeśli chodzi o ministrów wskazanych przez Kopacz, okazało się powierzenie teki szefa MSZ Grzegorzowi Schetynie, który w PO uchodził za partyjnego oponenta Kopacz i Tuska. Do nowego rządu wszedł też jego stronnik Andrzej Halicki, który otrzymał resort administracji i cyfryzacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA