REKLAMA

Premier Szydło do Niemców: Relacje mamy znakomite, ale nie decydujcie za nas

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lutego 2016 08:47
Premier Szydło do Niemców: Relacje mamy znakomite, ale nie decydujcie za nas Premier Beata Szydło określiła w wywiadzie dla piątkowego "Bilda" relacje polsko-niemieckie jako znakomite (fot. KPRM/twitter)

· Premier Beata Szydło określiła w wywiadzie dla piątkowego "Bilda" relacje polsko-niemieckie jako znakomite.
· Wytknęła Niemcom, że niektóre decyzje podejmowane są czasami ponad głowami Polaków.
· Jej zdaniem w polityce migracyjnej Berlin popełnił błędy.

"Nie ma wątpliwości, że nasze relacje są znakomite. Niemcy są dla nas ważnym i bliskim partnerem w Europie. Życzylibyśmy sobie jednak, aby niektóre decyzje nie zapadały ponad naszymi głowami" - powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z największym niemieckim tabloidem.

Wymieniła w tym kontekście gazociąg Nord Stream 2, który "omija po prostu Polskę, a UE nie uwzględniła polskich interesów". "Chcielibyśmy, aby nasi niemieccy partnerzy byli po naszej stronie" - powiedziała Szydło. I dodała, że to samo dotyczy polskiej mniejszości w Niemczech. "Niemiecka mniejszość w Polsce posiada specjalne prawa. Niemcy reprezentowani są automatycznie w polskim parlamencie" - podkreśliła premier.

Szefowa polskiego rządu wytknęła Niemcom błędy w polityce migracyjnej. Na pytanie "Bilda", czy obawia się skutków prowadzonej przez kanclerz Angelę Merkel polityki wobec uchodźców, premier odpowiedziała: "Proszę mi wierzyć, nie jestem strachliwa. Osłabienie Niemiec sprawia, że Europa staje się niestabilna. Musimy jednak przyznać: zostały popełnione błędy" - powiedziała. Jej zdaniem sytuacja na granicach zewnętrznych UE oraz Niemiec "wymknęła się spod kontroli".

Premier zaznaczyła, że problem migrantów musi zostać rozwiązany tam, gdzie jest jego źródło. "Niestety, a mówię to bez satysfakcji, mieliśmy wtedy rację" - podkreśliła Szydło przypominając, że jej partia ostrzegała wcześniej, że polityka otwartych drzwi zwiększy, a nie zmniejszy napływ imigrantów.

Szydło zapewniła, że Polska uwzględni zalecenia UE, chociaż "prawnie nie są one wiążące", a także orzeczenie Komisji Weneckiej. "(Te gremia) uznają, że nasza ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego naprawiła bezprawie naszych poprzedników. A także, że nasza ustawa medialna nie narusza standardów unijnych" - powiedziała.

Premier potwierdziła, że jej rząd dotrzyma zobowiązań dotyczących przyjęcia uchodźców. "Stało się jednak to, przed czym ostrzegaliśmy, gdy nasi poprzednicy podejmowali te decyzje: zamachy terrorystyczne w Paryżu, napaści seksualne w sylwestra w Kolonii. Dzień w dzień słyszymy o atakach, w których uczestniczą imigranci" - powiedziała Szydło. Jej zdaniem świadczy to o tym, że "nie doceniliśmy niebezpieczeństwa". "Dziś potrzebne są nowe rozwiązania" - stwierdziła, dodając, że "potrzebny jest zwrot".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • spragniony123 2016-02-12 14:09:58
    Nie dla imigrantów .Koniec ,kropka
  • sprawiedliwość dwustronna 2016-02-12 12:51:30
    Ilu jest polskich posłów w niemieckim Bundestagu? Ile jest polskich banków w Niemczech? Ile jest polskich supermarketów w niemieckich miastach? Na te pytania chcielibyśmy tu nad Wisłą usłyszeć odpowiedzi od Kanclerz, kiedy będzie współpraca unijna a nie wyzysk ekonomiczny? aa, i niech Premier nic nie pije na przyjęciu u Merkel, bo później sfilmują Ją jak Kopacz i nie daj Boże kolejna kompromitacjaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA