REKLAMA

Premier Szydło weźmie udział w Szczycie Konsumenckim w Bratysławie

  • Autor: PAP/JS
  • 12 października 2017 22:40
Premier Szydło weźmie udział w Szczycie Konsumenckim w Bratysławie Na marginesie szczytu planowane jest spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej (Beata Szydło, fot.twitter.com/PremierRP)

Problematyka podwójnej jakości żywności będzie głównym tematem piątkowego (13 października) Szczytu Konsumenckiego w Bratysławie, w którym udział weźmie premier Beata Szydło oraz m.in. premierzy państw V4 - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

• Na marginesie szczytu planowane jest spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej.

• Poruszone na nim będą bieżące tematy z agendy UE, m.in. przygotowania do październikowego posiedzenia Rady Europejskiej, negocjacje dotyczące zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych, wyzwania z zakresu polityki migracyjnej oraz rozwiązania dotyczące funkcjonowania strefy Schengen.

W szczycie zorganizowanym z inicjatywy Słowacji i Czech wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ministrowie ds. rolnictwa i gospodarki państw członkowskich Wspólnoty. Na spotkaniu obecni mają być też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz stowarzyszeń konsumentów i producentów.

"Ten szczyt to spotkanie na wysokim szczeblu międzynarodowym, którego zasadniczym tematem będzie problematyka podwójnej jakości żywności" - powiedział Bochenek.

Jak tłumaczył, praktyki międzynarodowych koncernów, firm zaopatrujących rynki Europy Środkowej w żywność gorszej jakości budzą niepokój wielu państw. "Stąd też jutrzejsze spotkanie premierów z przedstawicielami instytucji europejskich, które ma na celu wypracować przepisy unijne eliminujące tego rodzaju niesprawiedliwe, a wręcz nieuczciwe praktyki" - podkreślił.

Rzecznik rządu wskazał, że Grupa Wyszehradzka zgodnie uważa, że te same produkty oferowane na różnych rynkach w ramach Unii Europejskiej, nie powinny różnić się recepturą, czy składem.

"Warto pamiętać, że nie jest to pierwsza, wyszehradzka inicjatywa w tej sprawie, bo w lipcu br. premierzy V4 przyjęli w Budapeszcie wspólne oświadczenie w sprawie zróżnicowanej jakości produktów spożywczych i innych towarów. V4 nie godzi się na podwójne standardy" - powiedział Bochenek.

Na marginesie szczytu planowane jest spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Poruszone na nim będą bieżące tematy z agendy UE, m.in. przygotowania do październikowego posiedzenia Rady Europejskiej, negocjacje dotyczące zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych, wyzwania z zakresu polityki migracyjnej oraz rozwiązania dotyczące funkcjonowania strefy Schengen. Planowane jest także nieformalne spotkanie premierów państw V4 z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Dyskusja koncentrować się będzie na kwestiach związanych z przyszłością Unii oraz na agendzie najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej.

W połowie lipca br. podczas szczytu V4 w Budapeszcie szefowie rządów wyszehradzkiej czwórki dali mandat w sprawie rozmów z Komisją Europejską na temat "podwójnych standardów jakości żywności" premierowi Słowacji Robertowi Fico.

"W chwili obecnej te podwójne kryteria jakościowe dotyczące żywności stały się już naprawdę międzynarodowym skandalem, ludzie uważają, że to jest obelga, potwarz. Nie chodzi tylko o jakość, ale również o takie priorytety jak bezpieczeństwo dostaw żywności. Często to zagadnienie prowadzi do takich odczuć wśród opinii publicznej, że są obywatelami drugiej kategorii" - mówił wówczas Fico.

Z kolei premier Szydło zaznaczyła, że jest to kwestia nie tylko jakości produktów i możliwości producentów, ale przede wszystkim "zdrowia naszych obywateli". "W naszej opinii KE musi tutaj zareagować i ten mandat do negocjacji w tej sprawie uzyskał od nas właśnie pan premier (Słowacji) Robert Fico" - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA