REKLAMA

Premier: W nauce i szkolnictwie wyższym stawiamy na jakość

  • Autor: PAP/JS
  • 05 października 2016 16:38
Premier: W nauce i szkolnictwie wyższym stawiamy na jakość Premier Beata Szydło podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

W nauce i szkolnictwie wyższym musimy postawić na jakość, wysokiej klasy uczelnie i wydziały, dawać szanse ambitnym projektom - powiedziała premier Beata Szydło podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Premier mówiła, że rząd przygotował projekt zmian w szkolnictwie wyższym i nauce: część z nich została już wprowadzona, część zaczyna obowiązywać od 1 października, a część będzie jeszcze konsultowana. - Zdajemy sobie sprawę, że przyszedł ten moment, kiedy musimy wspólnie razem podjąć decyzję, w którym kierunku powinna pójść polska nauka. Musimy postawić na jakość. Musimy stawiać na wysokiej klasy uczelnie, wysokiej klasy wydziały, dawać szansę ambitnym projektom - powiedziała Szydło.

Szefowa rządu zaznaczyła, że nie można zapominać przy tym o ośrodkach akademickich, które nie mają długiej tradycji, ale dają młodym ludziom z różnych części Polski szansę zdobycia wykształcenia. Profesorom Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie premier podziękowała za pomoc rządowi "w dyskusji o przyszłości Puszczy Białowieskiej".

- Dla polskiego rządu niezwykle istotna jest polityka klimatyczna, to, co wydarzyło się w Paryżu, i to, co dzieje się w Brukseli, kiedy zapadają decyzje o ratyfikacji przełomowych, również dla Polski, Porozumień Paryskich - podkreśliła Szydło.

Czytaj też: Gowin: Polska nauka musi przejść głębokie zmiany

Korzystając z obecności na uczelni rolniczej premier mówiła, że rolnictwo to bardzo ważny dla Polski segment gospodarki. -  Rolnictwo, które musi się rozwijać, jest naszą dumą narodową, ale też napotyka na różnego rodzaju trudności: część z nich wynikających z rynku wewnętrznego, część z nich i z tych zewnętrznych warunków - powiedziała Szydło przypominając, że jako członkowie UE musimy dostosowywać się do unijnych dyrektyw.

- Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy, to jest naszym obowiązkiem, walczyć o polskie rolnictwo, zapewniać mu takie warunki rozwoju, ażeby mogło konkurować z najlepszymi - podkreśliła premier. Dodała, że dotyczy to także leśnictwa.

Premier zapewniała, że nauka i szkolnictwo wyższe są dla rządu priorytetem. - Chcemy wykorzystywać badania naukowe, chcemy, żeby stawały się one podstawą rozwoju gospodarczego. Wszyscy tego potrzebujemy. Potrzebuje tego Polska - mówiła Beata Szydło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA