REKLAMA

Premier: Wdrożenie reformy oświaty - najważniejsze zadanie MEN

  • Autor: PAP/JS
  • 25 stycznia 2017 14:38
Premier: Wdrożenie reformy oświaty - najważniejsze zadanie MEN Premier Beata Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Wdrożenie reformy oświaty to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed minister edukacji Anną Zalewską - powiedziała premier Beata Szydło, która kontynuuje przegląd ministerstw.
• Reforma jest wdrażana zgodnie z harmonogramem - podkreśliła premier.

W ramach przeglądu resortów Beata Szydło spotkała się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.

Jak powiedziała po spotkaniu, rozmowy dotyczyły m.in. połączenia działań, które podejmowane będą w kolejnych miesiącach i latach przez dwa resorty: nauki i szkolnictwa wyższego oraz resortu edukacji. Rozmowy dotyczyły tego, jak "reformując nie tylko polską szkołę, ale też szkolnictwo wyższe" wykształcić młodych ludzi tak, by ich umiejętności były "dostosowane do tych potrzeb, które są i w gospodarce, i na rynku pracy".

"Rozmawialiśmy przede wszystkim dzisiaj o tym, co zrobić, aby edukacja, aby wychowanie i szkolnictwo wyższe dawało szanse dla każdego młodego Polaka, ale też żeby przyczyniało się do rozwoju naszego kraju" - powiedziała premier. Podkreśliła, że system oświaty w Polsce traktowany jest całościowo.

Jak podkreśliła "w tej chwili wdrażana jest reforma oświaty" i "to jest to zadanie najważniejsze, które stoi przed panią minister Zalewską w tym roku".

"Jest to dobrze przygotowana (...) i przemyślana reforma; jest wprowadzana w życie zgodnie z założonym harmonogramem, wszystko przebiega tak, jak zostało zaplanowane" - podkreśliła Szydło.

"To dobra reforma, potrzebna reforma, przyjazna dzieciom, przyjazna polskiej szkole, dbająca o to by nauczyciele mieli pracę i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą przed wszystkim, aby szkoła była bezpieczna dla ich dzieci, aby była szkołą, w której zdobywają wykształcenie i są pod dobrą opieką" - powiedziała premier. "Taki jest cel tej reformy" - podkreśliła.

Premier zapewniła, że proces przygotowania i wdrażania reformy oświaty jest na bardzo wysokim poziomie profesjonalizmu.

Czytaj też: Zalewska: Przeszkolimy nauczycieli wrażliwych roczników z podstaw programowych

"Rozumiem, że są różnego rodzaju krytyki, obawy i stąd rodziły się te nieprzychylne głosy, które się pojawiały wokół tej reformy, ale ten etap mamy już sobą. Teraz wszyscy powinniśmy zadbać o to, by polska szkołą dostała tę nową szansę, która od pierwszego września 2017 r. przed nią stoi" - powiedziała.

Szefowa rządu poinformowała, że minister edukacji Anna Zalewska razem ze swoim zespołem przygotowuje wszystkie niezbędne rozporządzenia.

Premier pytana była m.in. o pomysł Związku Nauczycielstwa Polskiego, popierany m.in. przez partie opozycyjne, zorganizowania referendum w sprawie reformy edukacji. ZNP zapowiada zbieranie podpisów pod taką inicjatywą "Reforma oświaty została przyjęta przez parlament, podpisana przez pana prezydenta i w tej chwili zostaje wdrażana w życie. Reforma oświaty jest już faktem, który się już dzieje" - podkreśliła Szydło.

Przypomniała, że w 2013 r. Platforma Obywatelska "wyrzuciła do kosza" podpisy zebrane pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego, w którym jedno z pytań dotyczyło zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Premier zaznaczyła, że wśród pytań, jakie były zawarte wówczas we wniosku, było pytanie o gimnazja.

"Oczekiwanie zmiany systemu oświaty wynika przede wszystkim z konsultacji społecznych, z tego, że oczekiwali tego rodzice" - powiedziała szefowa rządu. Jak mówiła, taki postulat zawsze pojawiał się podczas spotkań w trakcie kampanii wyborczej.

"Wicepremier Gowin zadeklarował, że jesienią zostanie przedłożony nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym. On wprowadza zmiany, które są potrzebne polskiej nauce, ale również jest projekt wychodzący naprzeciw tym zmianom, które dzieją się już w oświacie" - powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami premier Beata Szydło.

Podkreśliła, że system oświaty rząd traktuje jako całość. "Od momentu, kiedy dziecko trafia do systemu szkolnego, potem przez kolejne etapy jego kształcenia, a potem młody człowiek trafiający do systemu szkolnictwa wyższego. Chcemy, aby na każdym z tych etapów ten rozwój młodego człowieka był pełny. Był jak najbardziej odpowiadający jego oczekiwaniom, jego preferencjom i dający mu w przyszłości szanse na znalezienie dobrej pracy i spełnienie swoich ambicji" - mówiła.

Premier przypomniała, że już w 2016 roku w szkolnictwie wyższym wprowadzono rozwiązania dotyczące szkolnictwa wyższego. "Pojawiają się obawy przy okazji dyskusji o zmianach w systemie szkolnictwa wyższego o przyszłość Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Tutaj mam zapewnienie premiera Gowina, że przyszłość tych szkół jest również planowana i będą się one rozwijały, co jest ważne dla środowisk lokalnych, dla których te placówki bardzo często stanowią najważniejszą instytucję, która na ich terenie funkcjonuje" - zaznaczyła Beata Szydło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA