REKLAMA

Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury

  • Autor: PAP/JS
  • 12 grudnia 2016 15:22
Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury Podczas spotkania Beata Szydło dziękowała Bohuslavowi Sobotce za deklarację poparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Umówiliśmy się, że będziemy realizowali razem, Polska po swej stronie, Czechy po swej, projekty infrastrukturalne – powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką.
• Chodzi m.in. o drogi i żeglowność na Odrze.

Premier podkreśliła znaczenie m.in. realizacji drogi S3, która ma się łączyć z czeską autostradą D11. "To ważny projekt, który realizujemy ze środków unijnych" - powiedziała.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe do południowej granicy z Czechami.

Szefowie rządów Polski i Czech rozmawiali o żeglowności na Odrze. "Umówiliśmy się, że nasi ministrowie w najbliższym czasie spotkają się. Powołamy zespół, który zajmie się realizacją tego projektu" - zapowiedziała Szydło.

Umożliwienie żeglugi na Odrze interesuje stronę czeską. "Chcemy jeszcze tę kwestię skonsultować w szczegółach. Tutaj jest możliwość, aby Odra stała się żeglowna także z Kędzierzyna Koźla do Ostrawy. To bardzo interesujący projekt" - podkreślił premier Sobotka.

Premier Szydło zapowiedziała, że w najbliższym czasie podpisana zostanie polsko-czeska umowa dotycząca współpracy policji. Szef rządu Czech wskazał, że dotychczasowe porozumienie istnieje od 10 lat, a "czasy się zmieniły". "W interesie naszych obywateli jest, aby współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości gospodarczej lub przemytu narkotyków była coraz lepsza" - powiedział Sobotka.

Szefowie rządów rozmawiali o poprawie jakości powietrza na Śląsku. Podkreślali wagę tego dla obu stron. Premier Czech powiedział, że jego kraj byłby zadowolony, gdyby "Polska zwiększyła inwestycje służące poprawie powietrza".

Podczas spotkania Beata Szydło dziękowała Bohuslavowi Sobotce za deklarację poparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po rozmowach w Wiśle premierzy Polski i Czech pojechali do Czeskiego Cieszyna, gdzie spotkają się z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Zaolziu. Sobotka podkreślił, że w tym regionie nie ma konfliktów i napięć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA