REKLAMA

Prezes czeskiego sądu konstytucyjnego: Niepokojące jest lekceważenie trójpodziału władzy w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 17 października 2016 16:30
Prezes czeskiego sądu konstytucyjnego: Niepokojące jest lekceważenie trójpodziału władzy w Polsce Prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej Dainius Zalimas przypomniał, że polski TK jest najdłużej działającym sądem konstytucyjnym w Europie środkowo-wschodniej. (Fot. Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

• Niepokojące są informacje o lekceważeniu trójpodziału władzy w Polsce – mówił w Gdańsku prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Czeskiej Pavel Rychetsky podczas odbywającej się w tym mieście konferencji z okazji 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego.
• Jej gośćmi są też prezesi sądów konstytucyjnych z Litwy, Łotwy, Mołdawii i Ukrainy.

"Wydarzenia w Polsce związane z działalnością Trybunału Konstytucyjnego nie są mi obojętne, ponieważ dotyczą wielkiej wspólnoty sądów w Unii Europejskiej. Trybunały nie muszą być najukochańszą instytucją polityków, ale politycy mieć respekt wobec trybunałów" - mówił gość z Czech.

Zdaniem Rychetsky'ego, konferencja dla uczczenia 30-lecia TK odbywa się w szczególnym miejscu. "Nie ma wątpliwości, że bez powstania w Gdańsku Solidarności z trudem pokonalibyśmy w naszym kraju komunizm. Polska odwaga i duma narodowa wzbudzała wtedy nasz podziw. W tych szarych czasach oświetlaliście nam drogę do wolności" - mówił.

Prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej Dainius Zalimas przypomniał, że polski TK jest najdłużej działającym sądem konstytucyjnym w Europie środkowo-wschodniej.

"Mocno wierzę w to, co łączy nasze państwa historycznie i w poszanowaniu fundamentalnych praw człowieka. Nasz sąd stoi razem z polskim trybunałem po stronie rządów prawa. Życzę wam zachowania siły i odwagi o obronie wartości demokratycznych i chronieniu tożsamości europejskiej" - dodał sędzia z Litwy.

Czytaj też: Rzepliński: widzę wartość dodaną, że obchody 30-lecia TK są poza Warszawą

Prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Łotewskiej Aldis Lavins mówił, że w jego kraju sąd konstytucyjny obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. "Patrząc na 30 lat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce można z dumą powiedzieć, że był on wierny podstawowym wartościom demokratycznym" - ocenił.

"Rolą każdego Trybunału Konstytucyjnego jest stanie na straży praworządności. Oznacza to chronienie całego porządku prawnego, a nie tylko ocenę zgodności z konstytucją uchwalanych praw. Ważne jest też, żeby Trybunał Konstytucyjny był niezależny od innych ośrodków władzy" - powiedział prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Mołdawii Alexandru Tanase.

Prezes Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Yurii Baulin mówił, że w jego ojczyźnie śledzi się z uwagą wydarzenia związane z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. "Dziś wasz trybunał przeżywa trudny czas. Życzę polskiemu trybunałowi jedności w ochronie własnej niepodległości w imię nadrzędności prawa" - nadmienił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA