REKLAMA

Prezes i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego będą na spotkaniu u prezydenta

  • Autor: PAP/GP
  • 01 grudnia 2015 12:55
Prezes i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego będą na spotkaniu u prezydenta Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (fot. wikipedia.org, licecnja: CC BY-SA 3.0)

Przedstawiciele Trybunału Konstytucyjnego będą się przysłuchiwać spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z szefami klubów parlamentarnych. Konsultacje zwołała głowa państwa.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat przyjęli zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie ws. TK. Nie będzie to jednak oznaczać udziału w konsultacjach czy negocjacjach politycznych - podkreślił w oświadczeniu prezes TK.

Prezydent zaprosił na wtorek na godz. 15 szefów klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Trybunału. Zaproszenie otrzymali też prezes i wiceprezes TK oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Trybunał nie lekceważy roli prezydenta

- Prezes i Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego przyjmują zaproszenie Głowy Państwa, w przekonaniu, że służy ono zapobieżeniu poważnemu kryzysowi konstytucyjnemu. Ich obecność na spotkaniu nie będzie jednak oznaczać udziału w konsultacjach czy negocjacjach politycznych. Byłoby to nie do pogodzenia z ustrojową pozycją Trybunału Konstytucyjnego jako organu władzy sądowniczej mającego wyłączność na orzekanie o zgodności prawa z Konstytucją - napisał w oświadczeniu przesłanym we wtorek Andrzej Rzepliński.

Do spotkania na zaproszenie prezydenta dojdzie dzień przed rozpoczęciem się posiedzenia, na którym Sejm ma zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK. W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA