REKLAMA

Prezes NIK w zawieszeniu. Czeka na decyzję PiS

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 09 lutego 2016 11:21
Prezes NIK w zawieszeniu. Czeka na decyzję PiS (fot. nik.gov.pl)

· Prawo i Sprawiedliwość odwleka wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego - informuje „Rzeczpospolita”.
· Dziennik pisze, że partia woli, by sprawą Kwiatkowskiego zajęły się prokuratura i sąd.
· PO ma jednak inne zdanie na ten temat.

Dziennik przypomina, że chodzi o rozmowę telefoniczną NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z byłym posłem PSL Janem Burym. Ma ona świadczyć o ustawianiu konkursów, m.in. na wiceszefa delegatury NIK w Rzeszowie. Po ujawnieniu nagrań, poseł Ryszard Kalisz złożył wniosek o postawienie Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 198 posłów, głównie z PO.

W ubiegłej kadencji Sejm nie zakończył nad nim prac i powinny być kontynuowane po wyborach. Ale nie są. „Rzeczpospolita” informuje, że Prawo i Sprawiedliwość zwleka z postawieniem Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu. PO twierdzi, że zna powody tej zwłoki.

- Marszałek powinien skierować nie tylko wniosek dotyczący Kwiatkowskiego, ale również inny w sprawie Jarosława Kaczyńskiego. A ten drugi jest niewygodny dla PiS, więc marszałek zwleka z obydwoma – mówi cytowany przez „RZ” Robert Kropiwnicki z PO.

Wyjaśnia, że w ubiegłej kadencji Sejm nie zdążył rozpatrzyć wniosku o postawienie przed trybunałem Kaczyńskiego, pod czym podpisało się 150 posłów z PO, SLD i Ruchu Palikota. Ich zdaniem Kaczyński podczas poprzednich rządów PiS m.in. bezprawnie powołał zespół, w którym specjalne uprawnienia zyskał ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Posłowie PiS nieoficjalnie podają dziennikowi inne powody zwłoki z wnioskiem w sprawie prezesa NIK. - Władze klubu chciałyby, aby w pierwszej kolejności sprawą Kwiatkowskiego zajęła się prokuratura - mówi jeden z polityków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA