REKLAMA

Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie wyklucza badania ustaw o sądach i Sądzie Najwyższym

 • Autor: PAP/GP
 • 24 lipca 2017 06:45
Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie wyklucza badania ustaw o sądach i Sądzie Najwyższym Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:youtube.com)

- Nie widzę zagrożenia dla trójpodziału władzy w Polsce - powiedziała w niedzielę (23 lipca) prezes TK Julia Przyłębska, odnosząc się do ustawy o SN i dwóch noweli o KRS i ustroju sądów powszechnych. Pytana, czy łamią one Konstytucję, zaapelowała o dokładne czytanie jej zapisów.

• Prezes odnosiła się do trzech ustaw, które obecnie czekają na podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy.

• - Spór jest co do tego, w jaki sposób będą powoływani sędziowie Sądu Najwyższego - oceniła trwającą debatę między posłami w Sejmie i w mediach Przyłębska.

• W jej ocenie najpoważniejszymi elementami jakie trzeba usprawnić w sądownictwie są: przewlekłość postępowania i przywrócenie wymiarowi sprawiedliwości "ludzkiej twarzy".

 

Przyłębska, która była gościem TVP Info, pytana była m.in. o decyzje, jakie w tej sprawie może podjąć prezydent Andrzej Duda. Przypomniała, że może on podpisać ustawy, zawetować jej lub skierować do TK - przed podpisaniem w tzw. trybie prewencyjnym lub po podpisaniu.

Dopytywana, kiedy ewentualnie Trybunał będzie mógł zająć się ustawami, jeśli prezydent jej zaskarży, powiedziała, że to zależy od kilku kwestii.

- Trudno powiedzieć. Jeśli sprawa wpłynie, to oczywiście nadam jej bieg zgodnie z obowiązującym prawem, tak jak każdej innej sprawie. Zależy to, w jakim trybie wpłynie - czy będzie to tzw. tryb prewencyjny, czy będzie zaskarżenie zastępcze. Uzależnione to jest potem od tego, czy będzie sprawa rozpoznawana w pełnym składzie TK, czy w składzie pięciu sędziów - wyjaśniła. - Trudno powiedzieć, w jakim terminie to się stanie, jeśli w ogóle wpłynie (sprawa) do TK - dodała.

Pytana o głosy opozycji, że przyjęte przez Sejm ustawy prowadzą do upolitycznienia sędziów odpowiedziała, "że nie rozumie, skąd takie tezy".

- Procedura dochodzenia do zawodu sędziego w zasadzie się nie zmieni. Spór jest co do tego, w jaki sposób będą powoływani sędziowie Sądu Najwyższego. Ale też ta procedura w sposób znaczący się nie zmieni - oceniła. Dodała, że w innych krajach Europy Zachodniej także m.in. minister sprawiedliwości ma bardzo duży wpływ na powoływanie sędziów.

Czytaj też: Paweł Kukiz dalej od opozycji parlamentarnej?

Zdaniem Przyłębskiej regulacje te, jeśli wejdą w życie, "usprawnią działanie sądów i zobiektywizują procedurę przydzielania spraw".

- Uważam, że ustawy wychodzą w kierunku, o którym mówi całe społeczeństwo: usprawnienia sądownictwa - mówiła.

Powiedziała też, że nie dostrzega zagrożenia dla trójpodziału władzy w Polsce.

Retoryka z 2015 roku

- Już od momentu, kiedy był problem wokół TK, mówiono o tym, że to jest koniec trójpodziału władzy w Polsce. Ja uważam, że trójpodział władzy w Polsce na razie obowiązuje i na razie takiego zagrożenia nie widzę. Ale trzeba się nad każdym elementem pochylić - powiedziała. Dopytywana, czy ustawy łamią konstytucję zaapelowała, by dokładnie - "od początku do końca" - czytać jej artykuły.

Przyłębska pytana była też o bolączki polskiego sądownictwa. Wymieniła przewlekłość postępowania i "ludzką twarz wymiaru sprawiedliwości". "Całe życie - będąc sędzią - starałam się być człowiekiem i widzieć w tej osobie, która przychodzi do sądu, człowieka" - mówiła. Dodała, że sędziowie mogą mieć z tym problem, bo "są zmęczeni, mają bardzo dużo spraw".

Czytaj też: Czy ustawa przyszła do Senatu z wadą prawną?

Zdaniem prezes dzięki nowym przepisom, usprawnieniu trybu postępowania, sędziowie będą mieć więcej czasu, żeby pochylić się nad każdą sprawą. Według niej istotne jest też powstanie izby dyscyplinarnej w SN (co zakłada ustawa o SN). "Mimo wszystko, mimo że w nas (sędziach - PAP) jest takie samoograniczenie, jakaś refleksja, jesteśmy tylko ludźmi. (...) Każdy sędzia powinien o tym pamiętać, nie powinien się angażować politycznie, nie powinien uczestniczyć w wiecach politycznych, powinien miarkować, co mówi" - dodała.

Przyłębska o głosach krytycznych z UE

Prezes pytana była też o wypowiedzi wiceszefa KE Fransa Timmermansa dotyczące działania TK. "Uważam, że jego wypowiedzi są niestosowne (...). Chciałam zapewnić pana Timmermansa i wszystkich państwa za granicą, że TK funkcjonuje zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, że nie ma takiej sytuacji, by był to trybunał fasadowy. Sędziowie, którzy orzekają w TK, orzekają na podstawie obowiązującego prawa. Jeśli ktoś uważa inaczej, oczekuję telefonu i wizyty w TK, poinformuję ze szczegółami, jak w tej chwili Trybunał funkcjonuje" - podkreśliła.

Dodała, że także wypowiedzi polskich polityków opozycji o tym, że TK jest upolityczniony, są "nieuprawnione". "One właśnie powodują, że podważane są bezpodstawnie zasady praworządności państwa prawa. W związku z tym bardzo apeluję i proszę wszystkich, abyście państwo nie stawiali daleko idących tez, które nie znajdują uzasadnienia w obowiązującym obecnie w Polsce prawie" - powiedziała.

- PO straszy więzieniem posłów, słyszymy też groźby więzienia pod adresem prezydenta. Czy polityk ma prawo wypowiadać takie słowa, wtapiać się w rolę sędziego? - dopytywał dziennikarz TVP Info. - Absolutnie nie. Te wypowiedzi są skandaliczne. To są już wypowiedzi na poziomie gróźb karalnych. Jeśli ktoś grozi posłom, to jest to coś skandalicznego, to jest coś niebywałego - mówiła Przyłębska. Dodała, że właśnie takie wypowiedzi są ingerowaniem "w niezależność i niezawisłość poselską".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Tomasz 2017-07-25 09:17:41
  Tak, to słynna kompromitacja sędzi-kalosz (jak ją nazwała Gazeta Wyborcza). Feruje wyroki przed rozpoznaniem sprawy.
 • Niech wypierdalaja z stąd 2017-07-24 13:25:02
  Do Białystok-Afera gruntowa!: Muszyński i cała świta czerwonych chcieli zawłaszczyć Nasz kraj z Kaczorem, widocznie coś (...) po drodze, Naród Suweren zrozumiał że Święty nie pomorze mało brakowało rozgoniliby tą czerwoną bandycką organizację PiS !
 • Białystok-Afera gruntowa! 2017-07-24 08:31:54
  Czy Agent obcego wywiadu dawnego KGB z siedziby na terytorium dawnego PRL Moszyński dobrze podpowiada Prezes Trybunału Konstytucyjnego wybranej w sposób nieprawidłowy . Polecicie wszyscy, przestępcy i złodzieje buraki wsiowe Projekt sztandarowy Prawa i Sprawiedliwości podpisany przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku,ustwa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA