REKLAMA

Prezydenci Duda i Poroszenko chcą honorować Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków

  • Autor: PAP/JS
  • 07 września 2016 09:25
Prezydenci Duda i Poroszenko chcą honorować Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków Podczas wizyty w Kijowie z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy polski prezydent ponowił zaproszenie dla Poroszenki do odbycia oficjalnej wizyty w Warszawie (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko chcą honorować osoby, które "zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii i zbrodni" - Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski poinformował, że konkretna propozycja mogłaby zostać przedstawiona w grudniu podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce. Zastrzega, że ta inicjatywa, m.in. jej instytucjonalny kształt jest wciąż dyskutowana.

- Intencją obu prezydentów jest przypomnieć historię, losy polsko-ukraińskie tych osób, które zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii, w czasach zbrodni drugiej wojny światowej: Polaków pomagających Ukraińcom i Ukraińców pomagających Polakom - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że chodzi o pokazanie i wpisanie w pamięć historyczną pozytywnych przykładów człowieczeństwa "zachowania się wobec bliźniego w sposób przyzwoity i właściwy".

Podkreślił, że pamięć rodzin i lokalnych społeczności zaciera się w naturalny sposób wraz z odchodzeniem bohaterów.

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby wskazać i uhonorować Polaków, którzy ratowali Ukraińców, Ukraińców, którzy pomagali Polakom w czasach, kiedy dziś wiemy, że dokonywano strasznych zbrodni, by także pokazać i przypomnieć te losy, które mogą być także wychowawcze i przykładem dla kolejnych pokoleń, dlatego, że dziś potrzebujemy także w relacjach polsko-ukraińskich takich wzorców osobowych, które mogłyby również wychowywać kolejne pokolenia Polaków i Ukraińców - zaznaczył.

Czytaj też: Kaczyński i Orban: Sposobem na kryzys w Europie przywrócenie wagi tożsamości narodowej

- Dziś pracujemy nad modelem, także instytucjonalnym kształtem tego typu możliwości. Jeśli te rozmowy będą szły w dobrym kierunku, to intencją jest, by w grudniu podczas wizyty pana prezydenta Poroszenki w Warszawie konkretną propozycję zgłosić i wskazać do realizacji - powiedział prezydencki minister.

Pod koniec sierpnia w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy mówili o konieczności kontynuowania dialogu historycznego. Można się spodziewać wspólnych działań w tym zakresie - zapowiedział wówczas Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że już w grudniu będziemy w stanie mówić o konkretach - zapowiedział.

Podczas wizyty w Kijowie z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy polski prezydent ponowił zaproszenie dla Poroszenki do odbycia oficjalnej wizyty w Warszawie. Jak mówił, mogłaby się ona odbyć 2 grudnia - w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA