REKLAMA

Prezydenci miast w opozycji PiS

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 08 września 2016 10:37
Prezydenci miast w opozycji PiS Liczba konfliktowych sytuacji rośnie. Spory dotyczą różnych kwestii, ale wszystkie mają drugie - polityczne dno (fotolia)

• Warszawa, Poznań, Gdańsk, ale też Płock, Elbląg czy Białystok to miasta, których działalność prezydentów znalazła się na cenzurowanym PiS.
• Włodarze, którzy otwarcie deklarują swoją przynależność, sympatie polityczne – i to dalekie od poczynań PiS, są traktowani jak polityczna opozycja – mówi europoseł Jan Olbrycht (PO).
• W spory polityczne została wmanewrowana idea samorządności – ubolewa z kolei poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15).

Zaraz po listopadowej wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych głośno mówiło się o zmianach władzy także w samorządach. Miały temu służyć zmiany na administracyjnej mapie Polski, powstanie nowych województw, by PiS mogło zyskać przychylnych sobie lokalnych włodarzy w regionach.  Pojawiają się głosy, że w dużych miastach, gdzie przy władzy są prezydenci z PO i SLD, może dojść do referendów.
 
Wprawdzie województw jak było, tak jest 16, ale w czerwcu rozpoczęły się kompleksowe kontrole CBA we wszystkich urzędach marszałkowskich dotyczące wydatkowania pieniędzy unijnych w poprzedniej perspektywie.

W dużych miastach odbyło się póki co referendum odwoławcze tylko w Kielcach, gdzie notabene rządzi popierany przez PiS Wojciech Lubawski. Jednak w Poznaniu już na wiosnę pojawiła się strona internetowa, której założyciele chcieli doprowadzić do odwołania prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. W Białymstoku PiS mające w radzie większość nie udzieliło w czerwcu Tadeuszowi Truskolaskiemu absolutorium i może rozpocząć machinę referendalną. Podobnie jest w Elblągu. O braku absolutorium dla Witolda Wróblewskiego (działacza PSL, który w wyborach starował z poparciem PO i SLD i pokonał Jerzego Wilka z PiS)  zdecydowała negatywna opinia na temat budżetu klubu radnych PiS.

Czytaj też: Gowin: Nie zabraknie pieniędzy na 500 plus

Liczba konfliktowych sytuacji rośnie. Spory dotyczą różnych kwestii, jak pomnik, muzeum, organizowanie ważnych wydarzeń na terenie danego miasta lub finansowania działań na rzecz miasta przez spółki skarbu państwa, ale wszystkie mają drugie dno: PiS kontra władze samorządowe związane z PO, PSL lub te otwarcie krytykujące rząd.

– Pozycja prezydentów wybranych w wyborach bezpośrednich jest silna także w sensie politycznym, dlatego są przedmiotem politycznych zainteresowań – mówi Jan Olbrycht, europoseł PO. – Jeśli zaś prezydenci miast deklarują otwarcie swoją przynależność partyjną czy sympatie polityczne i są one związane z opozycją dla partii rządzącej, naturalnym jest, że partia rządząca, tym bardziej taka jak PiS, traktuje tych prezydentów jako część opozycji politycznej. PiS chce wykorzystać każdą okazję, żeby pokazać, że źle rządzą, by móc wystawić swoich kandydatów – dodaje polityk.

Warszawa – polityczna klasyka

„Klasycznym” przykładem politycznego sporu w Warszawie, którą rządzi Hanna Gronkiewicz-Waltz, czyli wiceszefowa Platformy Obywatelskiej, jest sprawa lokalizacji pomnika smoleńskiego. Za prezydentury Bronisława Komorowskiego władze stolicy podjęły decyzję, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej powstanie u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. Z kolei PiS uważał i nadal uważa, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. W kwietniu br. poseł PiS Jacek Sasin zapowiadał nawet zmianę podziału kompetencji między wojewódzkiego i stołecznego konserwatora zabytków, bo jak twierdził „ kwestie ochrony dziedzictwa narodowego zostały w Warszawie, decyzjami prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i podległego jej konserwatora miejskiego, mocno uwikłane w spór polityczny".

Czytaj cały artykuł TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA