REKLAMA

Prezydent: Czekam na Nobla dla Polaka

 • Autor: PAP/JS
 • 08 grudnia 2016 17:00
Prezydent: Czekam na Nobla dla Polaka Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przypomniał, że jako prezydent ma zaszczyt wręczać nominacje profesorskie (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Jako prezydent RP czekam na światowego Nobla dla polskiego naukowca - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia Nagród Fundacji na rzecz nauki Polskiej - tzw. polskich Nobli.
• Ich laureatami zostali profesorowie Kozłowski, Samoć, Spałek i Wojciszke.

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa ceremonia wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), określanych mianem "polskich Nobli". Nagrody przyznawane są polskim uczonym za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe.

W tym roku statuetki i czeki na 200 tys. zł otrzymają czterej wybitni profesorowie: Jan Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Bogdan Wojciszke z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Wydział Zamiejscowy w Sopocie.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przypomniał, że jako prezydent ma zaszczyt wręczać nominacje profesorskie. "Przy każdej nominacji profesorskiej proszę tych nowo promowanych profesorów, że jako prezydent Rzeczypospolitej czekam i błagam o polskiego Nobla. Ale nie tyle polskiego Nobla - w znaczeniu tym jak polskim Noblem są Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Polskiego Nobla, czyli Nobla dla Polaka, dla polskiego naukowca" - mówił prezydent Andrzej Duda. "Gratulując laureatom, chciałem państwu życzyć tego Nobla światowego, nie tylko Nobla polskiego" - powiedział do nagrodzonych profesorów prezydent.

"Bardzo liczę na to, że do 2020 roku uda nam się wydatki skarbu państwa, wydatki państwowe na badania i rozwój podnieść dwukrotnie. (...) Wierzę, że to będzie oznaczało już niezwykle istotny postęp. Wierzę w to, że uda nam się wypracować mechanizmy systemowe, które umożliwią coś, co nazywa się komercjalizacją wyników badań naukowych" - mówił w czwartek prezydent Duda.

W tym roku Nagrody FNP przyznano po raz dwudziesty piąty. Do tej pory otrzymało je, łącznie z tegorocznymi laureatami, 91 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Nienagrodzony 2016-12-09 10:33:37
  Ciekawe czy nagrodzeni byli z PIS czy tylko popierają tę partię. Pewnie w ramach wdzięczności połowę oddadzą na jakiś szlachetny cel, na przykład dla Ojca Dyrektora albo na PIS.
 • Przedsiębiorca 2016-12-09 10:30:08
  Głównym motorem rozwoju jest przemysł a nie uczelnie, które pełnią tylko funkcje pomocnicze. Kiedy nasza neokomuna podniesie podatki najlepiej zarabiającym i stworzy takie sprzyjające warunki że wszyscy pozostali rodzimi przedsiębiorcy przeniosą się do Czech, Słowacji lub zamkną biznesy, druga Nagrodę Nobla dostanie ewentualnie Wałęsa. Za walkę z tendencjami totalitarnymi w Polsce.
 • marek zakrzewski 2016-12-09 09:44:57
  Prezydentowi marzy się życie wieczne? GRATULACJE DLA LAUREATÓW!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA