REKLAMA

Prezydent: Decyzja KE jest czysto polityczna, nie merytoryczna

 • Autor: PAP/JS
 • 20 grudnia 2017 21:53
Prezydent: Decyzja KE jest czysto polityczna, nie merytoryczna Według prezydenta w decyzji Komisji Europejskiej jest "bardzo wiele hipokryzji". (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Decyzja KE o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski jest czysto polityczna, nie ma nic wspólnego z żadnym elementem merytorycznym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według niego w decyzji Komisji Europejskiej jest "bardzo wiele hipokryzji".

• Prezydent był pytany w Polsat News, czy nie uważa, iż podpisanie w środę przez niego ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, nie zamknęło dialogu z Komisją Europejską i Unią Europejską i czy nie lepiej było odesłać te ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

• "To były moje ustawy, prezydenckie projekty, dobrze, solidnie przygotowane przez ekspertów" - odpowiedział prezydent.

• "Nie było żadnego powodu, aby nie podpisywać tych ustaw, ani żeby je wetować, ani żeby je odsyłać do Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił Andrzej Duda.

"Nie rozumiem tej decyzji. To jest decyzja czysto polityczna. Ona nie ma nic wspólnego z żadnym elementem merytorycznym, bo kto zna systemy ustrojowe, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości funkcjonujące w innych krajach europejskich, czy na świecie, ten doskonale wie, że te rozwiązania które my w Polsce przyjęliśmy, nie różnią się od tego, co jest w wielu krajach europejskich, a wręcz przeciwnie, mógłbym powiedzieć, że to są rozważania znacznie bardziej demokratyczne" - powiedział w Polsat News Andrzej Duda.

Według prezydenta w decyzji Komisji Europejskiej jest "bardzo wiele hipokryzji".

"Bardzo wielu przedstawicieli instytucji europejskich mówi po prostu zwyczajnie nieprawdę o Polsce, (oni) kłamią" - powiedział prezydent.

Dopytywany, w jakich kwestiach przedstawiciele KE kłamią odpowiedział, że m.in. wtedy, kiedy stwierdzają, że wprowadzane zmiany w systemie sądownictwa prowadzą do naruszenia zasady państwa prawa i że następuje w Polsce obniżenie standardów demokratycznych.

"My zwiększamy standardy demokratyczne. Najważniejszą demokratyczną instytucją w Polsce jest parlament - Sejm i Senat, które są wybrane przez obywateli w powszechnych wyborach" - mówił Andrzej Duda.

Pytany, czy w jego ocenie nowela ustawy o KRS i ustawa o SN są zgodne z konstytucją odpowiedział, że pozostają one w zgodzie z konstytucją.

Jak dodał konstytucja nie stanowi o tym, kto wybiera sędziów do KRS. Prezydent ocenił, że zarówno on, jak i parlament mieli prawo do tego, żeby dokonać zmiany po to, aby to parlament wybierał sędziów do KRS. Według niego, to dobre rozwiązanie - które będzie służyło wymiarowi sprawiedliwości.

"Czas najwyższy, żebyśmy odeszli od systemu kastowego" - mówił prezydent.

Zapytany, czy proponowane zmiany w ustawach sądowych nie naruszają trójpodziału władzy. "Absolutnie nie naruszają trójpodziału władzy, wręcz przeciwnie. Pamiętajmy o tym, że jest też zasada równowagi władz, sędziowie nie są najwyższą i wyjątkową kastą. Nie powinni być żadną kastą. Tak jak powiedziałem dzisiaj na konferencji prasowej: wszyscy przedstawicie władz, więc zarówno władzy ustawodawczej jak i wykonawczej na czele z prezydentem, jak i sądowniczej powinni być sługami polskiego społeczeństwa i Rzeczypospolitej" - powiedział Andrzej Duda.Prezydent powołując się na badanie sondażowe ocenił, że postrzeganie społeczne polskich sądów jest "fatalne". "80 proc. Polaków chciało zmian w wymiarze sprawiedliwości, ludzie mają głębokie poczucie skrzywdzenia, głębokie poczucie niesprawiedliwości" - powiedział Andrzej Duda.

"Tego nie można tolerować, to musi zostać zmienione i właśnie jest zmieniane. (...) Czas zakończyć komunizm w polskim sądownictwie i temu właśnie służą te zmiany" - podkreślił prezydent.

Prezydent był pytany w Polsat News, czy nie uważa, iż podpisanie w środę przez niego ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, nie zamknęło dialogu z Komisją Europejską i Unią Europejską i czy nie lepiej było odesłać te ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

"To były moje ustawy, prezydenckie projekty, dobrze, solidnie przygotowane przez ekspertów" - odpowiedział prezydent.

"Nie było żadnego powodu, aby nie podpisywać tych ustaw, ani żeby je wetować, ani żeby je odsyłać do Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił Andrzej Duda.

I kontynuował: "Chciałbym bardzo, aby te ustawy zostały rzetelnie przeczytane i przeanalizowane przez instytucje europejskie i żeby była merytoryczna dyskusja, a nie polityczne działania".

"Niestety mamy tam do czynienia z polityką realizowaną przeciwko Polsce, w którą od samego początku wpisuje się obecna opozycja" - ocenił prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Eugeniusz 2017-12-28 11:26:13
  Aby powiedzieć: ONI KŁAMIĄ... trzeba mieć, w tym zakresie tzw. CZYSTĄ KARTĘ... Ale, być może Panie Prezydencie, powyższe nie jest normą polskiej kultury politycznej, tylko jej "widnokręgiem", a ten, jak wiadomo, oddal się z każdym krokiem ku niemu dążenia.
 • Madera 2017-12-22 15:22:27
  JUŻ NIEDOBRZE SIĘ ROBI OD TEJ MANIPULACJI , KŁAMSTW I OSZUSTWO. OBRZYDLIWOŚĆ ZA OBRZYDLIWOŚCIĄ I ONI TO UWAŻAJĄ ZA POLITYKĘ ? TEGO SMRODU Z SIEBIE NIE ZMYJĄ DO KOŃCA SWYCH DNI......
 • jurek 2017-12-22 03:58:56
  Do Komuna wróciła: Już ci tam ktoś napisał kim ty jesteś i do czego wracasz. Baranie.
 • Komuna wróciła 2017-12-21 09:22:57
  Adrian, ty własnie wróciłeś do komunizmu w polskim sądownictwie bo uzależniasz je od jedynie słusznej partii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA