REKLAMA

Prezydent Donald Trump zatrudnił swoją córkę Ivankę Trump na stanowisku doradcy

  • Autor: PAP/AT
  • 30 marca 2017 08:52
Prezydent Donald Trump zatrudnił swoją córkę Ivankę Trump na stanowisku doradcy Biały Dom (fot.wikipedia.org/Cezary p)

Ivanka Trump córka prezydenta USA Donalda Trumpa będzie pracowa jako doradczyni prezydenta w Białym Domu.

• Ivanka Trump będzie doradczynią prezydenta w Białym Domu.

• Będę pracownikiem administracji podlegającym tym samym zasadom, co inni urzędnicy, ale pracę będę świadczyć nieodpłatnie - zaznaczyła.

• Prawnik Ivanki Trump przekazał, że jego klientka ma być "oczami i uszami" prezydenta oraz doradzać mu w różnych kwestiach.

Ivanka Trump zaznaczyła w swym oświadczeniu, że znane są jej głosy wskazujące na "możliwy konflikt etyczny wynikający z podjęcia pracy w Białym Domu". Szanując te zastrzeżenia, zdecydowała się nie pobierać żadnego wynagrodzenia za świadczoną pracę.

Dyskusja o dalszych losach zawodowych Ivanki Trump rozgorzała w Stanach Zjednoczonych 20 marca, gdy opinia publiczna została poinformowana, że będzie ona mieć własny gabinet w Białym Domu oraz dostęp do tajnych informacji, mimo że nie zajmuje w administracji państwowej żadnego oficjalnego stanowiska.

Czytaj też: Zięć prezydenta Donalda Trumpa szefem nowopowstałego biura

Jamie Gorelick, prawnik i doradca Trumpa ds. etyki, informował wówczas, że Ivanka Trump dostanie własny gabinet w zachodnim skrzydle Białego Domu (gdzie urzęduje prezydent i najważniejsi urzędnicy), służbowe urządzenia komunikacyjne oraz dostęp do tajnych informacji.

Prawnik Ivanki Trump przekazał, że jego klientka ma być "oczami i uszami" prezydenta oraz doradzać mu w różnych kwestiach.

Ivanka Trump (fot.twitter.com/ivankatrump)

W oświadczeniu przekazanym portalowi Politico Ivanka Trump zadeklarowała, że będzie "nadal służyć ojcu szczerą radą", i zapewniła: "Choć w historii najnowszej nie było takiego precedensu (dziecka prezydenta pracującego dla swojego ojca-red.), to dobrowolnie będę stosować się do wszystkich zasad etycznych obowiązujących urzędników państwowych".

35-letnia Ivanka Trump jest najstarszą córką prezydenta. Jej mąż, Jared Kushner jest zatrudniony jako doradca Trumpa.

Polityczne wpływy Ivanki Trump i jej męża spotkały się z krytyką i wzbudziły pytania o możliwy konflikt interesów. Federalne przepisy zakazujące nepotyzmu nie pozwalają głowie państwa na przyznawanie krewnym stanowisk w administracji państwowej. Wyjątek uczyniono dla Kushnera, gdy specjalny urząd w ministerstwie sprawiedliwości uznał, iż prezydentowi przysługują "specjalne uprawnienia w kwestii zatrudniania".

Odkąd w styczniu Donald Trump objął urząd prezydenta USA, Ivanka uczestniczyła w spotkaniach ze światowymi przywódcami, w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz premierem Kanady Justinem Trudeau.

Na maj zapowiedziano premierę książki Ivanki Trump "Women Who Work" (Kobiety pracujące). Dochody ze sprzedaży mają zostać przekazane na cele charytatywne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA