REKLAMA

Prezydent Duda na Słowacji: społeczeństwa chcą Unii, która daje wolność

 • Autor: pt/pap
 • 29 czerwca 2016 19:44
Prezydent Duda na Słowacji: społeczeństwa chcą Unii, która daje wolność Prezydent Słowacji Andrej Kiska uważa z kolei, że UE jest w nie najlepszej kondycji w związku z referendum ws. Brexitu (fot.prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda ocenił w środę w Bratysławie, że społeczeństwa europejskie chcą powrotu do Unii Europejskiej, która daje wolność, a nie takiej, która przeszkadza i nakazuje
 • Prezydent Słowacji Andrej Kiska uważa z kolei, że UE jest w nie najlepszej kondycji w związku z referendum ws. Brexitu.

Prezydenci rozmawiali na temat słowackiej prezydencji w Unii Europejskiej, polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz agendy zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda ocenił, że decyzja Brytyjczyków pokazuje, że społeczeństwa państw, będących w Unii Europejskiej dużo dłużej niż Polska, chcą Unii takiej, jaka była u korzeni; Unii, która zbudowała ich potęgę gospodarczą, "która pomaga i daje wolność, a nie takiej, która przeszkadza i nakazuje".

"Myślę, że w tym kierunku będziemy składać swoje postulaty, zacieśniając swoją współpracę i w ramach Grupy Wyszehradzkiej, i Unii Europejskiej" - powiedział polski prezydent.

"Trzeba przystąpić do poważnej dyskusji na temat tego, jak powinny funkcjonować na przyszłość instytucje europejskie i w jakim kierunku pogłębiać integrację" - mówił prezydent Duda. Podkreślił, że UE zaczęła się od wolności w zakresie przemieszczania się i wolności gospodarczych. "Tutaj związki powinniśmy pogłębiać. Chłodno podchodzę do pogłębiania więzi o charakterze politycznym, a już nie wspomnę o kwestiach ideologicznych, bo zachowanie zasady pomocniczości, czyli subsydialności jest tutaj niezwykle istotne" - powiedział Duda.

Potrzebny jest spokój i refleksja

Polski prezydent poinformował, iż zgodzili się z Andrejem Kiską, że w sprawie Brexitu przede wszystkim potrzebny jest spokój i refleksja. Podkreślił, że trzeba pamiętać o jednym: "nie ma lepszej części, gorszej części Unii Europejskiej, jest jedna Unia Europejska, składająca się cały czas z 28 państw" i te państwa powinny ze sobą dobrze współpracować.

"Bardzo byśmy chcieli, by UE rozwijała się w pozytywnym kierunku, który nie będzie stwarzał jeszcze większego zagrożenia dla jej bytu. Odejście każdego państwa z UE stanowi potencjalne zagrożenie dla całej Unii na przyszłość" - ocenił prezydent Duda.

Jak mówił, niektórzy politycy europejscy porównują Unię Europejską do jazdy na rowerze i żeby można było jechać dalej, trzeba coraz bardziej podkręcać prędkość.

"Myślę, że kiedy dojeżdża się do miejsca, gdzie są rozstaje dróg, to nie należy zwiększać prędkości, tylko trzeba pamiętać, że można na chwilę rower zatrzymać, usiąść na ławeczce, zjeść kanapkę i się zastanowić, w którą stronę dalej jedziemy" - mówił polski prezydent.

"Bo jak pojedziemy w złą stronę - a nie daj Panie Boże - będzie z górki, to trzeba będzie wracać pod górkę" - powiedział.

"Bardzo liczę na to, że dzięki dobrej współpracy między nami, zarówno między prezydentami, jak i współpracy międzyrządowej, jesteśmy w stanie poprzez swoistą synergię, a więc współdziałanie pomiędzy Polską a Słowacją uzyskać dobre efekty nie tylko dla naszych krajów, ale i naszych wspólnot, zarówno dla UE jako całości, jak i Grupy Wyszehradzkiej, która jest integralnym elementem Unii Europejskiej" - oświadczył Duda.

Zbliżać do siebie Gruzję i Ukrainę

Polski prezydent poinformował, że rozmawiano też o krajach, które trzeba "zbliżać w kierunku NATO". Przekazał, iż zgodzono się w 100 proc., że NATO powinno zbliżać do siebie bardziej Gruzję i Ukrainę, a także zacieśniać coraz bardziej współpracę ze Szwecją i Finlandią.

Podkreślił, że szczyt NATO musi być wszechstronny, czyli dotyczyć wzmocnienia obecności na wschodniej flance Sojuszu i działać w kwestiach związanych z bezpieczeństwem na Południu. Andrzej Duda dziękował prezydentowi Kisce za zrozumienie potrzeby wzmocnienia wschodniej flanki.

Słowacki prezydent ocenił, że Unia Europejska jest w nie najlepszej kondycji w związku z referendum ws. Brexitu. Podkreślił, że wspólnie z Dudą stwierdzili, iż UE, unijne instytucje potrzebują więcej empatii, taktu i zrozumienia dla obecnych wydarzeń. Jak dodał, ważne jest, aby wewnętrznych problemów nie przerzucać na barki Brukseli.

Kiska zadeklarował, że Słowacja chce wnieść wkład w podniesienie bezpieczeństwa sojuszników NATO. Słowacki prezydent podkreślił też, że NATO musi zareagować na zagrożenie, które odczuwają członkowie Sojuszu po aneksji Krymu przez Rosję. Zaakcentował, że aneksja ta jest sprzeczna z prawem międzynarodowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA