REKLAMA

Prezydent Duda: nie powiedziałbym dzisiaj Polakom - wracajcie

 • Autor: PAP
 • 15 września 2015 07:30
Prezydent Duda: nie powiedziałbym dzisiaj Polakom - wracajcie Polski rozwój jest głównie w statystykach - powiedział prezydent. Fot. praga.msz.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę w W. Brytanii, powiedział w poniedzialek, że obecnie nie zachęcałby Polaków do powrotu do kraju bowiem - w jego ocenie - sytuacja gospodarcza nie jest jeszcze sprzyjająca. Opowiedział się za rozwiązaniem problemu uchodźców uwzględniającego specyfikę danego kraju.

Ja nie mam dzisiaj odwagi powiedzieć: wracajcie do kraju. Czy jest więcej miejsc pracy w ich miejscowościach, czy łatwiej prowadzić działalność gospodarczą, czy obciążenia są mniejsze? Ja tych zmian nie widzę. Polski rozwój jest głównie w statystykach - ocenił w rozmowie z mediami polonijnymi prezydent RP, Andrzej Duda.

Rozwarstwienie społeczne

Po oficjalnej części spotkania z ponad 200 reprezentantami polskich organizacji w Wielkiej Brytanii, prezydent Duda przez ponad dwadzieścia minut rozmawiał z dziennikarzami lokalnych mediów polonijnych.

Widzimy postępujące rozwarstwienie społeczne, zanika wytwarzająca się po 1989 roku klasa średnia, ludzie ubożeją. To jest proces, który musi być zatrzymany, a nawet odwrócony. Dzisiaj nie powiem: pakuj się, wracaj do Polski bo wtedy ktoś mi zarzuci: ten człowiek mnie oszukał - powiedział Duda.

Prezydent poruszył również kwestię kryzysu humanitarnego związanego z uchodźcami.

Popiera sprzeciw polskiego rządu

Jeżeli na cokolwiek mamy się zgodzić to proponowane rozwiązanie musi uwzględniać nasze możliwości i specyfikę kraju. W Polsce stopa życiowa jest cały czas dużo niższa niż na zachodzie Europy. Uchodźcy i emigranci ekonomiczni też sobie zdają z tego sprawę - podkreślił.

Dopiero w ostatnich tygodniach, czy miesiącach, ten napływ zaczął być lawinowy. To nie jest kwestia intensyfikacji działań wojennych, które się ostatnio przecież nie zmieniły, tylko jakiś proceder. Musimy zadać sobie pytania: jakie są tego przyczyny i kto na tym zarabia. To gigantyczny interes - ocenił prezydent dodając, że w pełni popiera sprzeciw polskiego rządu wobec obowiązkowych kwot podziału uchodźców na poszczególne kraje UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • jang. 2015-09-15 18:33:35
  żali sie Prezydentowi Niemiec na Polskę teraz znowu w krzywym zwierciadle pokazuje naszą Ojczyznę poza granicami Kogo wybrano na Prezydenta NAJJAŚNIEJSZEJ??
 • Biko 2015-09-15 14:52:35
  Rząd PO wysiedlił przymusowo 2,5 mln młodych Polaków. Każdy z nich przeżył bardzo wiele trudnych chwil. Podjęli tak trudną decyzję rozłąki z rodziną i bliskimi, bo zostali oszukani, zignorowani i bardzo skrzywdzeni. Przywrócenie właściwych reguł rynku pracy dopiero będzie mogło nastąpić. Pojęcie odpowiedzialności w rządzie PO to jedynie matnia despotycznej władzy i układów PO -PSL.
 • pipi 2015-09-15 14:14:39
  Prezydent Duda wreszcie powiedział prawdę,jak jest, Do czego mają wracać Polacy??? Do pracy na śmieciówkach,albo za 350-400 euro w przeliczeniu na rękę,do kraju gdzie tracąc pracę nawet po wielu latach pracy trzeba wyprzedać majątek lub strzelić sobie w głowę??? W Niemczech czy Holandii wiele tamtejszych obywateli się dziwi że tam jedziemy pracować a oni słyszą jak to w Polsce jest dobrze,jakim to jesteśmy tygrysem Europy itp.bzdury. Gdy im mówimy że większość Polaków haruje za marne grosze,to przecierają oczy ze zdumienia że można chodzić za tak niskie wynagrodzenie do pracy i że jak im dano by takie niskie zasiłki to dawno rządzących by wywalili a strajki byłyby we wszystkich sektorach. Dobrze więc że Prezydent mówi tak jak jest bo jest to słyszalne My przeciętni obywatele nie jesteśmy w stanie przebić się do mediów by wytłumaczyć dlaczego skoro jest tak dobrze w Polsce,tak dużo nas jeździ do nich pracować. Owszem słupki rosną ale od tego w kieszeniach Polaków wcale nie jest więcej. Przez to że wielu polityków dotąd chwaliło się jak to nam jest dobrze mamy przyjąć jak czwarci najwięcej uchodźców bo policzyli pkb,wielkość kraju,ilość mieszkańców ale nie wzięto pod uwagę że jesteśmy dużo biedniejsi od Niemców,Francuzów a nawet Hiszpanów a dość dobre PKB to głównie mamy z powodu dotacji z UE i zaciąganych kredytów które pokolenia Polaków będą spłacać.
 • Krakowianin 2015-09-15 13:57:54
  Panie Prezydencie , na miłość boską co Pan wygaduje. To my Polacy myślimy aby Pana obietnice zaczęły się realizować bo przecież to Pan powiedział, że zrobi wszystko aby Polacy jak najszybciej wracali do Polski bo tu jest ich potrzeba Polsce a Pan mówi aby nie wracali. Kto Panem kieruje . panie Prezydencie , jestem krakowianinem , głosowałem za Panem a Pan tak zaczyna sprawować swój urząd. Zaczynam wątpić, chociaż moźe Pan powiedzieć a co mi tam ktoś będzie teraz mówił zwracał uwagę...
 • rem 2015-09-15 13:22:58
  Duda narobił we własne gniazdo, czego rodacy mu nie zapomną.
 • GAlicjanka 2015-09-15 09:33:17
  A dlaczego pan DUDA nie zachęci do powrotu Polaków i osoby polskiego pochodzenia ze Wschodu? Rosja, Kazachstan, Ukraina? Pracowici i rodacy. Potrzebni nam.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA