REKLAMA

Prezydent Duda nie przyznał sobie żadnej nagrody. A czy ministrowie Bronisława Komorowskiego oddadzą nagrody?

  • Autor: PAP/MIW
  • 08 kwietnia 2018 18:30
Prezydent Duda nie przyznał sobie żadnej nagrody. A czy ministrowie Bronisława Komorowskiego oddadzą nagrody? Krzysztof Łapiński wytknął, że Sławomir Nowak za trzy miesiące pracy w kancelarii dostał 25 tys. zł. nagrody (fot. PTWP)

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent nie przyznał sobie, ani nie otrzymał żadnej nagrody w czasie pełnienia swoich funkcji. Zaproponował, by dziennikarze rozliczyli z przyjętych nagród ministrów Bronisława Komorowskiego.

  • Trudno, żeby wymagać od prezydenta, żeby odnosił się do idei zarysowanej dopiero na konferencji prasowej. Będzie ustawa i pan prezydent będzie oceniał - powiedział Krzysztof Łapiński pytany o to, czy prezydent Andrzej Duda poprze ustawę o obniżeniu pensji posłów.
  • Dziennikarzom zaś poradził, aby zapytali o oddanie nagród ministrów pracujących w kancelarii prezydenta za czasów Bronisława Komorowskiego.
  • Jak dodał zarówno Bronisław Komorowski, jak i Andrzej Duda żadnych nagród finansowych nie otrzymali.

- Pan prezydent ani razu nie przyznał sobie żadnej nagrody, ani razu żadnej nagrody nie otrzymał w czasie swoich funkcji. Gwoli ścisłości dodam, że tak samo było w przypadku Bronisława Komorowskiego, bo to było sprawdzane - więc prezydenci nie dostawali (nagród) - mówił Łapiński w niedzielę (8.04) w Polsat News.

Proszony o odniesienie się do zapowiedzi dot. przekazania przez ministrów ich nagród na cele społeczne, powiedział:

- Odpowiem na to pytanie, jeśli zobaczę, że media, w tym także dziennikarze Polsatu, Polsat News, będą pytać ministrów Bronisława Komorowskiego, czy oddadzą swoje nagrody.

Jak dodał, "jeśli państwo zapytacie o rok 2011 ministrów (sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta RP): Dziekońskiego (Olgierda Romana) czy odda 50 tys. (zł), Klimczaka (Macieja) czy odda 38 tys., Łaszkiewicza (Krzysztofa) czy odda 50 tys., Michałowskiego (Jacka) czy odda 55 tys., Młotkiewicza (Dariusza) - 53 tys., Sokołowskiego (Jaromira) - 50 tys., Wójcicką (Irenę) - 50 tys. Czy oddadzą za rok 2012: i teraz znowu Dziekoński - 34 tys., Klimczak - 34 tys., Łaszkiewicz - 34 tys., Michałowski - 41 tys. Młotkiewicz - 53 tys. Rybicki (Sławomir)- 46 tys., Sokołowski - 34 tys., Wójcicka - 39 tys. Czy spytacie pana ministra Nowaka (Sławomira) i to jest też ciekawa sytuacja, pan minister Nowak za trzy miesiące pracy w kancelarii w 2010 roku dostał 25 tys. zł. Został powołany 29 września a już w grudniu dostał, po trzech miesiącach, 25 tys. - mówił Łapiński.

Rzecznik prezydenta dodał, że taki system funkcjonował w Kancelarii Prezydenta RP od wielu lat.

Łapiński zaznaczył, że jeśli padną pytania wobec ministrów Bronisława Komorowskiego, czy oni oddadzą nagrody w tych wysokościach, o których mówił, "to jest też test na rzetelność mediów".

Pytany, czy prezydent poprze ustawę o obniżeniu pensji posłów, odpowiedział:

- Gdy ustawa uchwalona trafi na biurko prezydenta, pan prezydent będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji i tego się trzymamy. Trudno, żeby wymagać od prezydenta, żeby odnosił się do idei zarysowanej dopiero na konferencji prasowej. Będzie ustawa i pan prezydent będzie oceniał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, iż w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców.

Kaczyński zapowiedział też, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Andrzej Smolec 2018-04-09 19:08:19
    Nikt się nie przyzna...chyba że są na to jakieś papiery...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA