REKLAMA

Prezydent Duda: Przyglądam się procesowi zmian w mediach publicznych

  • Autor: PAP/JS
  • 18 kwietnia 2016 13:20
Prezydent Duda: Przyglądam się procesowi zmian w mediach publicznych Podczas konferencji prasowej w Sofii bułgarscy dziennikarze pytali prezydenta Dudę, czy zmiany w polskim prawie dotyczące mediów gwarantują wolność słowa (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obecnie trwają prace nad udoskonaleniem pewnych rozwiązań, jeśli chodzi o media publiczne w Polsce, żeby uczynić je jeszcze bardziej odpolitycznionymi.
• - Decyzje należą do parlamentu, ja się temu procesowi przyglądam - dodał.

Podczas konferencji prasowej w Sofii bułgarscy dziennikarze pytali prezydenta Dudę, czy zmiany w polskim prawie dotyczące mediów gwarantują wolność słowa.

"Zapewniam, że problem w ogóle nie występuje. Jest pełna otwartość, są w Polsce media prywatne, publiczne. Te media zapraszają, kogo chcą, jest pełne spektrum poglądów prezentowane w telewizji, radio" - powiedział polski prezydent. "Każdy może się wypowiedzieć, jak uważa. Według mnie jest to absolutnie wzorcowe, jeśli chodzi o standardy demokratyczne. Nikt nikomu nie zabrania się wypowiadać. Takich sytuacji zwłaszcza w ostatnim czasie nie widziałem" - podkreślił.

"Wiem, że trwają w tej chwili prace nad udoskonaleniem pewnych rozwiązań, jeśli chodzi o media publiczne, żeby uczynić je jeszcze bardziej odpolitycznionymi. W parlamencie jest przygotowywana w tej chwili nowa ustawa. Decyzje należą do parlamentu, ja się temu procesowi przyglądam. Oczywiście decyzję będę podejmował, gdy ustawa uchwalona, przyjęta trafi na moje biurko" - zaznaczył.

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów, zapowiedział w w radiowej "Trójce", że "w ciągu najbliższych paru dni" projekt nowej ustawy medialnej trafi do laski marszałkowskiej. Ma być to inicjatywa poselska.

Celem inicjatywy jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv, powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd. W myśl jeszcze dopracowywanej wersji projektu ustawy o mediach narodowych, przekształcenie to miałoby nastąpić od 1 lipca tego roku.

Projekt przewiduje, że wyboru władz mediów publicznych będzie dokonywała pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO.

Czytaj też: Prezydent: Nie wolno prowadzić polityki izolowania Rosji

Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mają być wybierane w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Będą one wybierane na co najmniej 2-letnią kadencję związaną z realizacją przyjętych planów programowo-finansowych.

W mediach publicznych mają powstać Społeczne Rady Programowe utworzone z kandydatów zgłoszonych przez: organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia. Społeczne Rady Programowe mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA