REKLAMA

Prezydent Duda w Strasburgu pożegnał kanclerza Kohla. "Był wielkim człowiekiem i politykiem"

  • Autor: PAP/KDS
  • 01 lipca 2017 14:54
Prezydent Duda w Strasburgu pożegnał kanclerza Kohla. "Był wielkim człowiekiem i politykiem"

Prezydent Andrzej Duda w sobotę (1 lipca) uczestniczył w uroczystościach żałobnych śmierci byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla., które odbyły się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Po ich zakończeniu spotkał się z przywódcami kilku państw.


Andrzej Duda  rozmawiał m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. Spotkał się też z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Wcześniej wziął udział w dwugodzinnej ceremonii żałobnej, podczas której pożegnano byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd zmarłemu, złożył osobiste kondolencje jego rodzinie i wpisał się do księgi kondolencyjnej.

- Kanclerz Kohl był wielkim człowiekiem i politykiem, który wpłynął na kształt współczesnej Europy w tym relacji polsko-niemieckich opartych na wzajemnym szacunku i potrzebnym partnerstwie - powiedział prezydent Duda.

Przechwytywanie - pad q.PNG

Trumna z ciałem Kohla zostanie przewieziona śmigłowcem ze Strasburga do Ludwigshafen, a następnie przetransportowana statkiem do Spiry, gdzie późnym popołudniem w katedrze zostanie odprawiona msza żałobna. Potem nastąpi pochówek na cmentarzu w Spirze.

Helmut Kohl, sprawujący urząd kanclerza Niemiec nieprzerwanie od 1982 do 1998 roku, zmarł 16 czerwca po długiej chorobie w swym domu w wieku 87 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA