REKLAMA

Prezydent Duda: Zmarł wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła

  • Autor: PAP/JS
  • 02 sierpnia 2016 10:55
Prezydent Duda: Zmarł wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła Zmarł wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła - tak o kardynale Franciszku Macharskim napisał prezydent Andrzej Duda. (fot.:bbn.gov.pl)

Zmarł wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła - tak o kardynale Franciszku Macharskim napisał prezydent Andrzej Duda.

O śmierci kard. Macharskiego poinformował zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki.

"Ogromna strata. Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła. RIP." - napisał na twitterze prezydent Duda.

Kard. Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Sakrę biskupią ks. Macharski otrzymał z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; a w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 - kardynał przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

Kard. Macharski zmarł w wieku 89 lat w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Antygupol 2016-08-07 05:54:13
    Czy polski rzad przestanie NYC pacholkiem DLA kosciola czas pokarze jednak wielu polakow popiera kosciol mam nadzieje ze to tylko polish joke.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA