REKLAMA

Prezydent Korei Południowej chce zmiany podejścia USA do Pjongjangu

  • Autor: PAP/PSZ
  • 26 lutego 2018 13:21
Prezydent Korei Południowej chce zmiany podejścia USA do Pjongjangu Stolica Korei Południowej - Seul (fot. Shutterstock)

Stany Zjednoczone powinny złagodzić warunki rozpoczęcia rozmów z Koreą Północną, w zamian Pjongjang powinien okazać chęć do denuklearyzacji - stwierdził prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

"W ostatnim czasie Korea Północna pokazała, że jest otwarta na aktywny udział Stanów Zjednoczonych w rozmowach, a USA mówią o znaczeniu dialogu" - zaznaczył Mun podczas spotkania w Seulu z wicepremierem Chin Liu Yandongiem.

"Jest konieczne, by USA złagodziły warunki rozmów z Koreą Północną, a Korea Północna powinna okazać chęć do denuklearyzacji" - oznajmił prezydent, zaznaczając, że do takich rozmów powinno dojść szybko.

Wyraził też nadzieję na "konstruktywny" dialog pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Waszyngton podkreślił z kolei, że jakiekolwiek rozmowy z Koreą Północną muszą prowadzić do zakończenia jej programu nuklearnego i że amerykańskie sankcje wobec Północy będą kontynuowane. W piątek (23 lutego) Waszyngton ogłosił kolejny pakiet sankcji wobec Pjongjangu.

Czytaj także: USA: Korea Północna nigdy nie zostanie uznana za państwo atomowe

W niedzielę (25 lutego) Mun przekazał, że północnokoreańska delegacja wysokiego szczebla odwiedzająca Koreę Południową z okazji ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich zapewniła go o tym, że Korea Północn jest otwarta na dialog z Waszyngtonem.

Delegacja pod przewodnictwem generała Kima Jonga Czola, wysokiego funkcjonariusza reżimu do spraw stosunków między obiema Koreami, spotkała się 26 lutego z przedstawicielami Seulu, w tym z doradcą południowokoreańskiego prezydenta Czungiem Ujem Jungiem.

"Obie strony zgodziły się, że będą współpracować na rzecz stabilnego pokoju na Półwyspie Koreańskim, zrównoważonych stosunków pomiędzy Koreą Północną i Południową i zbilansowanej współpracy ze społecznością międzynarodową" - poinformowała kancelaria prezydenta Mun Dze Ina po zakończeniu spotkania.

Czytaj również: Mike Pence widzi przestrzeń do rozmów USA z Koreą Północną

W poniedziałek (26 lutego) setki protestujących zebrały się w centrum Seulu, by wyrazić krytykę wobec Muna i jego administracji w związku z przyjęciem gości z Korei Płn., w szczególności Kima Jonga Czola, którego Południe oskarża o to, że stał za zatopieniem południowokoreańskiego okrętu w 2010 r. Zginęło wtedy 46 członków załogi. Pjongjang odrzuca te oskarżenia.

Rząd w Seulu oświadczył, że przyjął delegację dla utrzymania pokoju na półwyspie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA