REKLAMA

Prezydent Korei Południowej spotka się z siostrą Kim Dzong Una

  • Autor: PAP/PSZ
  • 08 lutego 2018 13:19
Prezydent Korei Południowej spotka się z siostrą Kim Dzong Una Stolica Korei Południowej - Seul (fot. Shutterstock)

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotka się 10 lutego z członkami północnokoreańskiej delegacji olimpijskiej, w tym z Kim Jo Dzong, która jest siostrą przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una - podał południowokoreański urząd prezydencki.

Władze Korei Północnej zawiadomiły stronę południowokoreańską, że Kim Jo Dzong i towarzyszące jej osoby przylecą prywatnym samolotem do Seulu 9 lutego wieczorem. Według urzędu prezydenckiego, Mun zje dzień później lunch z delegacją z Północy.

Pjongjang wykluczył jakąkolwiek ewentualność spotkania delegacji z przybyłym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em. "Nigdy nie żebraliśmy o dialog z USA i nie będziemy tego robić w przyszłości" - powiedział cytowany przez północnokoreańską agencję prasową KCNA dyrektor generalny w MSZ Korei Północnej Dzo Jong Sam.

"Mówiąc jasno, nie mamy zamiaru spotykać się z przedstawicielami USA w trakcie pobytu w Korei Południowej. Celem wizyty naszej delegacji w Korei Południowej jest wyłącznie wzięcie udziału w olimpiadzie i uczczenie jej pomyślnego przebiegu" - dodał Dzo.

Pełniąca eksponowaną funkcję w aparacie propagandy 28-letnia Kim Jo Dzong i będący nominalną głową państwa 90-letni przewodniczący prezydium północnokoreańskiego parlamentu Kim Jong Nam będą siedzieć w loży honorowej na tym samym stadionie.

Południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia narodowego zadeklarowało 8 lutego gotowość do rozmów na temat wznowienia wyjazdów turystycznych do regionu wypoczynkowego pod górą Kumgang w Korei Północnej.

"Uważamy wycieczki do Kumgang za projekt ważny dla stosunków wewnątrzkoreańskich" - napisało ministerstwo w przekazanym agencji Reuters oświadczeniu. Wycieczki te wstrzymano po zastrzeleniu tam południowokoreańskiego turysty przez północnokoreańskiego strażnika w 2008 roku.

Jak zaznaczyło ministerstwo, warunkami wznowienia wycieczek są zapewnienie bezpieczeństwa turystów i zrealizowanie warunków, jakie wspólnota międzynarodowa postawiła Korei Północnej w odniesieniu do jej programu atomowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA