REKLAMA

Prezydent o strajku w KWK "Wujek": Najbardziej tragiczny w dziejach Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 16 grudnia 2016 19:17
Prezydent o strajku w KWK "Wujek": Najbardziej tragiczny w dziejach Polski Prezydent zauważył, że 16 grudnia 1981 r. górnicy wykazali się odwagą, kiedy musieli stanąć przed "wysłannikami wojskowej władzy ludowej", którzy zażądali od nich opuszczenia kopalni (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Strajk w kopalni "Wujek" należał do najsłynniejszych, bo najbardziej tragicznych strajków w dziejach Polski - podkreślił w Katowicach prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 35-lecia masakry górników w KWK "Wujek".

"Tu - dokładnie tu, gdzie stoimy - zginęli ludzie" - powiedział prezydent podczas uroczystości, które z okazji 35-lecia krwawej pacyfikacji protestujących górników odbywają się na terenie kopalni w Katowicach. Jak podkreślił, strajk w "Wujku" był jednym "z najsłynniejszych, bo niestety także najbardziej tragicznych strajków w dziejach Polski".

Prezydent zauważył, że 16 grudnia 1981 r. górnicy wykazali się odwagą, kiedy musieli stanąć przed "wysłannikami wojskowej władzy ludowej", którzy zażądali od nich opuszczenia kopalni. "Ale górnicy stali twardo wtedy (...) i nie cofnęli się, nie przestraszyli się. Dlaczego? Bo byli górnikami, i to, co dla zwykłego człowieka jest trwogą, dla nich było codziennością" - mówił Duda, podkreślając m.in., że źródłem odwagi górników jest ich praca.

Prezydent przypomniał też, że protest w kopalni "Wujek" rozpoczął się na wieść o zatrzymaniu przewodniczącego zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. Podkreślił, że górnicy broniąc Ludwiczaka wykazali się solidarnością.

Prezydent zaznaczył, że "poprzez tamtą ich postawę, poprzez tamten strajk, poprzez tę nieugiętość absolutną słowo +solidarność+ napełniło się największą treścią. I ta solidarność przetrwała".

Jak podkreślił, krzyże "poległych za wolność naszego państwa", z których jeden stoi przy Kopalni Wujek przybliżyły nas "do tej Polski, którą udało się nam odzyskać, wolnej po 1989 r.". "Gdyby nie te dramatyczne etapy, gdyby nie tamta krew, gdyby nie tamto bohaterstwo, ich wszystkich, ich rodzin, ich przyjaciół, którzy razem z nimi walczyli, nie byłoby dzisiaj Polski w NATO, w Unii Europejskiej, wolnej, w której każdy może sobie głosić poglądy jakie mu się podoba" - mówił Andrzej Duda.

"Nie możemy nigdy o tym zapomnieć, że to właśnie tym bohaterom tę Polskę zawdzięczamy (...) Stan wojenny nie był kulturalnym wydarzeniem. To co działo się w czasie stanu wojennego nie było robione kulturalnie, jak to mogliśmy ostatnio usłyszeć. Kopalnia Wujek jest tego najbardziej dramatycznym świadectwem. To była zbrodnia, zbrodnia, której dopuścili się komuniści. To była zdrada, zdrada, której dopuścili się i dopuszczali się przez cały tamten czas komuniści. To była hańba, bo jak można było strzelać z karabinów do bezbronnych ludzi. Nazywajmy sprawy po imieniu" - zaznaczył prezydent.

Podkreślił także, że "główni decydenci nigdy nie odpowiedzieli za tę zbrodnię". "Niestety, wielu z tych, którzy byli współodpowiedzialni, a już nie żyją, było żegnanych przez wolną Polskę z honorami. Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć - ta Polska była wolna, kiedy ich żegnała, ale z pewnością nie była uczciwa i sprawiedliwa. Mam nadzieję, że taką sprawiedliwą i uczciwą Polskę jesteśmy wreszcie w stanie odbudować" - dodał Andrzej Duda.

35 lat temu w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach milicja użyła broni palnej. Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • RomanKafel- Dallas Texas 2016-12-16 20:44:38
    Wolna Polska ???Panie Prezydencie?????? Bez uczciwosci i sprawiedliwosci NIE MA Wolnosci! A to saprzezenie zwrotne: Bez Uczciwosci i Sprawiedliwosci nie ma Wolnosci..nie ma zadnej Suwerennosci! Bez tego wszystkie napuszone przemowienia sa tylko zonglerka slowami, ni majacymi zadnego znaczenia! Zatem..ciszej nad tymi trumnami.... zyjemy jeszcze.... ci ,ktorzy znali ich zywych...i to boli!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA