REKLAMA

Prezydent o Strażnikach Pamięci: Włączacie się w proces naprawy RP

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2017 21:50
Prezydent o Strażnikach Pamięci: Włączacie się w proces naprawy RP Przyczyniają się państwo do umacniania postaw narodowych opartych przede wszystkim na rzetelnej wiedzy - napisał prezydent (fot. Grzegorz Jakubowski/KRPR)

Z uznaniem myślę o państwa staraniach na rzecz popularyzacji wiedzy o najnowszych dziejach Polski, włączacie się państwo w proces naprawy RP - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do laureatów nagród Strażnik Pamięci odczytanym podczas środowej (8 listopada) gali.

• Do uczestników środowej gali napisał tez marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: "Wiedza i pamięć historyczna są fundamentem budowania tożsamości kolejnych pokoleń Polaków tak w kraju jak i zagranicą. To inwestycja w przyszłość wspólnego dobra, któremu na imię Polska" - napisał Karczewski.

• Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał wyniki badań przeprowadzonych niedawno na zlecenie MKiDN, z których wynika, że Polacy są bardzo zainteresowani historią swego kraju.

Środowa gala, która odbywa się właśnie na Zamku Królewskim w Warszawie, to piąta edycja przedsięwzięcia, w którym tygodnik "Do Rzeczy" nagradza osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

Prezydent Duda napisał do nominowanych i laureatów nagród Strażnik Pamięci: "Tworzą państwo elitarne grono patriotów, którzy, zafascynowani historią naszej ojczyzny rozumieją, i - jestem o tym przekonany - głęboko przeżywają głębokie zależności między wydarzeniami z przeszłości, a obecną rzeczywistością społeczną Polski i Europy. (...) Z wdzięcznością i uznaniem myślę o państwa staraniach na rzecz popularyzacji wiedzy o kulturze i najnowszych dziejach Polski, na rzecz przywracania i uzupełniania pamięci historycznej Polaków, a pośrednio także innych narodów".

"Włączają się państwo w proces naprawy RP, w zamiany, których szczególnym elementem jest odradzanie się postaw patriotycznych, obywatelskich i wspólnotowych. Przyczyniają się państwo do umacniania postaw narodowych opartych przede wszystkim na rzetelnej wiedzy, zakorzenionej w polskich tradycjach i naszym rodzimym kodzie kulturowym. (...) Pamiętamy czas, gdy było inaczej, gdy dominujące ośrodki opiniotwórcze w naszym kraju głosiły swoiście interpretowaną, dostosowaną do polskich realiów historycznych doktrynę końca historii, gdy względnie nielicznych, osamotnionych strażników pamięci o ważnych epizodach polskiej historii traktowano w najlepszym razie z pobłażaniem, a nierzadko wręcz z wrogością" - przypomniał prezydent.

Do uczestników środowej gali napisał tez marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: "Wiedza i pamięć historyczna są fundamentem budowania tożsamości kolejnych pokoleń Polaków tak w kraju jak i zagranicą. To inwestycja w przyszłość wspólnego dobra, któremu na imię Polska" - napisał Karczewski.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał wyniki badań przeprowadzonych niedawno na zlecenie MKiDN, z których wynika, że Polacy są bardzo zainteresowani historią swego kraju. Chcą też celebrować swoją pamięć historyczną na tradycyjne sposoby, poprzez m.in. odwiedzanie grobów, muzeów, wspólne śpiewanie. "Chcemy przeżywać nasz patriotyzm w sposób zdrowy, konserwatywny. Polacy nie chcą maszerować za czekoladowym orłem i puszczać w powietrze różowe baloniki. I myślę, że zasługą, że tak zdrowo i konserwatywnie chcemy przeżywać naszą historię i ją celebrować jest zasługą tych ludzi i tych instytucji, które wyszukuje tygodnik Do Rzeczy i nagradza już od pięciu lat - Strażników Pamięci" - powiedział Selin.

Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii "twórca" wyróżnienie otrzymuje osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii "instytucja" tytuł Strażnika Pamięci przyznawany jest muzeom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom - które zostały powołane lub w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii "mecenas" nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA