REKLAMA

Prezydent pisze do Związku Miast Polskich

  • Autor: PAP/JS
  • 03 marca 2016 17:03
Prezydent pisze do Związku Miast Polskich Andrzej Duda twierdzi, że miasta zrzeszone w ZMP mogą być przykładem pozytywnych zmian (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich mogą być przykładem pozytywnych zmian, które są rezultatem decentralizacji i wyzwolonej energii lokalnych wspólnot, to niewątpliwy sukces polskiej samorządności - napisał prezydent Andrzej Duda do członków Związku.
• List do uczestników rozpoczynającego się w czwartek (3 marca) w Dąbrowie Górniczej 37. zgromadzenia ogólnego ZMP, który obchodzi w tym roku 25-lecie restytucji, odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

Prezydent podkreślił m.in., że miasta zawsze były i pozostają przestrzenią społecznej integracji i ośrodkami rozwoju, a miejski potencjał odgrywa ogromną rolę, szczególnie w nowoczesnym świecie. Wyraził uznanie dla Związku Miast Polskich za "umiejętne łączenie doświadczeń, aspiracji i pomysłów wielu lokalnych społeczności".

"Mają państwo ważny głos w debacie na temat przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce i zwiększania naszych zdolności rozwojowych. Swoim zaangażowaniem służą państwo nie tylko swoim miastom, ale i całej naszej ojczyźnie" - zaakcentował Andrzej Duda.

Nawiązując do ćwierćwiecza upływającego od restytucji ZMP prezydent wskazał, że Związek dziedziczy piękne tradycje stowarzyszenia przedwojennego, które miało istotny udział w umacnianiu państwowości i ruchu samorządowego oraz we wzroście ekonomicznym II Rzeczypospolitej. Zaznaczył też, że godny uznania jest też obecny dorobek Związku reprezentującego mieszkańców ponad 300 miast, czyli trzy czwarte miejskiej ludności kraju.

"Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich mogą być przykładem pozytywnych zmian, które są rezultatem decentralizacji i wyzwolonej energii lokalnych wspólnot. To niewątpliwy sukces polskiej samorządności" - zaznaczył Andrzej Duda.

Składając wyrazy uznania samorządowcom podkreślił, że dzięki ich pracy, ale też umiejętnościom wsłuchiwania się w ludzkie potrzeby, współdziałania z różnymi środowiskami i mobilizowania społecznego kapitału, polskie miasta i życie ich mieszkańców zmieniły się na lepsze.

Andrzej Duda zadeklarował, że choć lista sukcesów samorządów jest długa, znajdą one w nim sojusznika we "wszystkich staraniach, które służą budowaniu społecznej wspólnoty i kreowaniu zrównoważonego rozwoju przynoszącego pożytek mieszkańcom zarówno większych, jak i mniejszych ośrodków".

Prezydent wspomniał też, że gospodarzem jubileuszowego spotkania ZMP jest Dąbrowa Górnicza, która w tym roku obchodzi 100. rocznicę nadania praw miejskich. Jej mieszkańcom życzył, "aby miasto dalej pomyślnie się rozwijało i dawało inspirujący przykład społecznej energii".

Podczas obrad 37. zgromadzenia ogólnego ZMP w Dąbrowie Górniczej ponad 350 samorządowców, oprócz załatwiania kwestii statutowych, będzie rozmawiało m.in. o finansach miast (konsolidacji VAT), edukacji (likwidacji obowiązku szkolnego dla 6-latków i gimnazjów), polityce społecznej (program Rodzina 500 plus) oraz ustawie o rewitalizacji.

Do stojących przez samorządami wyzwań nawiązał podczas czwartkowego otwarcia obrad zgromadzenia ZMP przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15). Zapewnił, że samorządowcy mają wśród członków komisji wsparcie, także m.in. w budzącej obawy kwestii podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Maciejewski zaznaczył, że w tej kadencji komisja "za główny cel przyjęła kwestie finansowe". "Przed nami przez najbliższe cztery lata kilka istotnych kwestii. W tym roku kwota wolna od podatku, ale jednocześnie niepozostawienie sobie samymi samorządów" - podkreślił.

Reprezentująca Ministerstwo Rozwoju Agnieszka Siłuszek z wydziału rozwoju miast w departamencie strategii rozwoju (który przejął m.in. zagadnienia polityki miejskiej i rewitalizacji) zapowiedziała dwie główne osie prac resortu w kontekście polityki miejskiej.

Na bazie przyjętego przez rząd Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w ministerstwie wypracowywana ma być teraz bardziej szczegółowa Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (z wizją, kierunkami i priorytetami działań w perspektywie 2020 r. i 2030 r.). Z kolei w ramach Krajowej Polityki Miejskiej dokonany ma być przegląd priorytetów i przygotowany konkretny plan działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA