REKLAMA

Prezydent: Polityka ma jeden zasadniczy cel - wsparcie Polaków

 • Autor: PAP/JS
 • 20 stycznia 2017 21:22
Prezydent: Polityka ma jeden zasadniczy cel - wsparcie Polaków Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Polkowic (woj. dolnośląskie). (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Cała polityka ma jeden zasadniczy cel: wsparcie Polaków - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Polkowic (woj. dolnośląskie).

Prezydent zapewnił, że on wraz z rządem premier Beaty Szydło i większością parlamentarną, robi wszystko, by poprawić sytuację wszystkich Polaków, także tych którzy wyjechali do pracy za granicę.

Wyliczył reformy, które - jak mówił - w ciągu ostatniego roku w znaczący sposób poprawiły sytuację większości obywateli: podniesienie pensji minimalnej i emerytur, programy Rodzin 500+ i Mieszkanie plus oraz decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego.

Prezydent zaznaczył, że nie jest to koniec zobowiązań, jakie podjęto w czasie kampanii wyborczej, choć realizacja niektórych z nich będzie wymagała czasu dłuższego niż jedna kadencja.

"Wierzę, że po zakończeniu kadencji parlamentu za trzy lata i mojej kadencji, będziemy mogli spokojnie spojrzeć wam w oczy" - powiedział prezydent do zgromadzonych na spotkaniu. Jego słowa przyjęto brawami.

Nawiązując do swojej wcześniejszej wizyty w Hucie Miedzi Głogów, gdzie uczestniczył w uruchomieniu nowych i przyjaznych środowisku naturalnemu instalacji, prezydent podkreślił rolę nowoczesnych technologii dla rozwoju państwa i poprawienia życia jego mieszkańców.

Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów. Inwestycja w Hucie Miedzi Głogów kosztowała ponad 2,5 mld zł. Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki ocenił, że inwestycją tą KGHM wkracza w nową erę działalności.

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki tego typu wydarzeniom Polska stanie się realnym konkurentem gospodarczym na rynku międzynarodowym nie tylko dzięki niskim kosztom pracy.

Ponadto prezydent zapewnił, że w trakcie rozmów z przedstawicielami rządu i Sejmu będzie rozmawiał o obniżeniu tzw. podatku miedziowego dla KGHM. "Myślę, że stopniowo będzie możliwe ulżenie KGHM w tym zakresie" - powiedział Duda.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W praktyce podatkiem obciążony jest KGHM.

Przed budynkiem szkoły, w której odbywało się spotkanie z prezydentem, zgromadziła się grupa osób z flagami KOD oraz grupa zwolenników obecnego rządu - oddzielane były przez policję. Doszło do utarczek słownych obu grup.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA