REKLAMA

Prezydent: Polska gotowa wspierać ofiary konfliktu na Bliskim Wschodzie

  • Autor: pt/pap
  • 26 maja 2017 14:43
Prezydent: Polska gotowa wspierać ofiary konfliktu na Bliskim Wschodzie Andrzej Duda (fot.prezydent.pl)

Polska jest gotowa wspierać poszkodowanych przez konflikt na Bliskim Wschodzie; to nasz humanitarny obowiązek - powiedział w piątek w Bratysławie prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, przede wszystkim trzeba zapobiegać powstawaniu fal migracyjnych, dążąc do pokoju w regionie.

Polski prezydent, który w czwartek brał udział w spotkaniu przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami w Bratysławie pytany był o stanowisko Polski w sprawie pomocy uchodźcom. Odpowiedział, że polskie władze podkreślają w dyskusjach na ten temat, że w sprawie uchodźców i powstawania fal migracyjnych "trzeba czynić wszystko, aby zapobiegać".

"Chcemy, żeby konflikty zbrojne jak najszybciej się zakończyły, chcemy, żeby w tamtych państwach zaistniał pokój, żeby ludzie mogli wrócić do swoich domów, żeby mogli spokojnie żyć, bo to automatycznie oznacza, że nie będzie żadnej fali migracyjnej. I to jest najważniejsze dzisiaj zadanie" - podkreślił Duda.

Dodał, że konsekwencją tego stanowiska jest m.in. zaangażowanie Polski na Bliskim Wschodzie, w tym obecność wojskowa w Iraku czy Kuwejcie. "To jest właśnie sposób zapobiegania" - przekonywał prezydent.

Zadeklarował, że "jeżeli trzeba będzie tam, na Bliskim Wschodzie, wspierać tych, którzy bronią swoje życie, muszą opuszczać swoje domy, jeżeli trzeba będzie im zapewnić bezpieczeństwo, to oczywiście, że Polska się będzie w to włączała". "Bo uważamy, że to jest nie tylko nasz obowiązek jako państwa członkowskiego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest po prostu nasz humanitarny obowiązek, jako ludzi, żeby innych bronić przed zagrożeniem życia" - mówił Duda.

"Tutaj nie będziemy się wahali przed pomocą i nie wahamy się przed pomocą, bo wysyłaliśmy chociażby nasze jednostki morskie na misje patrolowe m.in. po to, żeby pomagać tym, którzy migrują" - powiedział.

Wcześniej polski prezydent wygłosił na forum bratysławskiej konferencji GLOBSEC 2017 przemówienie zatytułowane "Europa Środkowa na globalnej mapie", poświęcone roli Europy Środkowej w zapewnianiu światowego bezpieczeństwa, w tym m.in. o wschodniej flance NATO oraz współpracy państw Trójmorza.

Organizowana od 2005 roku przez Slovak Atlantic Commission konferencja GLOBSEC jest uznanym forum wymiany i kształtowania poglądów na temat stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z udziałem znaczących postaci świata polityki. Na przestrzeni lat GLOBSEC stała się ważnym forum zajmującym się zagadnieniami bezpieczeństwa z perspektywy regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA