REKLAMA

Prezydent, premier i Jarosław Kaczyński żegnają prof. Zytę Gilowską

  • Autor: PAP/JS
  • 11 kwietnia 2016 14:40
Prezydent, premier i Jarosław Kaczyński żegnają prof. Zytę Gilowską Andrzej Duda wspominał, że w dniu śmierci prof. Gilowskiej prasa informowała, że "odeszła Żelazna Dama polskiej polityki" (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Żegnamy osobę absolutnie nietuzinkową - powiedział prezydent Andrzej Duda w Świdniku podczas uroczystości pogrzebowych prof. Zyty Gilowskiej.
• Prezydent dziękował profesor Gilowskiej za jej piękne życie i służbę Rzeczypospolitej.
• Zyta Gilowska była osobą, która łączyła polityczne ambicje z politycznymi zdolnościami i bardzo wysokimi kwalifikacjami - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Zyta Gilowska była niezwykłą, mądrą kobietą w polskiej polityce - powiedziała premier Beata Szydło.

Andrzej Duda wspominał, że w dniu śmierci prof. Gilowskiej prasa informowała, że "odeszła Żelazna Dama polskiej polityki".

"Czy można być jednocześnie żelaznym i ciepły? Okazuje się, że można. Czy można być jednocześnie zdyscyplinowanym i wymagającym, a roztaczającym wokół siebie atmosferę sympatii i życzliwości? Można. Czy można obniżać koszty pracy, obniżać daniny publiczne, a więc wpływy do budżetu i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze w budżecie? Okazuje się, że można" - powiedział prezydent. Zaznaczył, że profesor, premier Zyta Gilowska taką osobą była i takich niezwykłych rzeczy umiała dokonać.

Czytaj też: Politycy wspominają Zytę Gilowską: Żelazna Dama polskich finansów i polityki

Andrzej Duda dziękował profesor Gilowskiej za jej piękne życie, za to "kim i jaka dla nas była oraz za to, jak wiernie i pięknie służyła Rzeczypospolitej". "Dziękuję pani profesor, że kiedyś podjęła pani taką decyzję, że trochę zrywając, bo przecież tego to wymaga, ze swoją karierą i pracą naukową, zdecydowała się pani służyć swojemu państwu, Polsce i naszemu społeczeństwu także jako polityk. Bardzo często, jak to bywa w tej robocie, ponosząc także i osobiste ofiary" - mówił prezydent Duda.

"Jesteśmy tutaj po to, żeby oddać hołd pani profesor, pani premier, ale jesteśmy tutaj też z wielkiej, osobistej sympatii" - dodał. Prezydent podkreślił, że przez obecność m.in. prezydenta, premiera hołd i podziękowanie prof. Gilowskiej składa państwo polskie.

Kaczyński: Gilowska łączyła ambicje z merytorycznymi kwalifikacjami

Zyta Gilowska była osobą, która łączyła polityczne ambicje z politycznymi zdolnościami i bardzo wysokimi kwalifikacjami - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych Gilowskiej w Świdniku.

"Przyszedł dzień, w którym mogłem poznać panią profesor, a bardzo szybko już później po prostu +Zytę+. Wystarczyła jedna rozmowa w Sejmie, byśmy zawarli, można tak powiedzieć, koleżeństwo, które później zmieniło się w bliskie, serdeczne koleżeństwo" - wspominał prezes PiS

"Była osobą rzeczywiście niezwykłą w bezpośrednim kontakcie, sympatyczną, pełną pomysłów, błyskotliwą, potrafiącą mówić na najróżniejsze tematy, potrafiącą mówić różnego rodzaju paradoksami; mówić o sprawach, ludziach (...) Była zdecydowana, wymagającą i jednocześnie wyjątkowo wręcz urocza. To rzeczywiście bardzo rzadkie połączenie" - dodał.

W ocenie Kaczyńskiego Gilowska miała swoją wizję Polski, w szczególności polskiej gospodarki. "Była głęboko przekonana, że polska gospodarka jest w stanie rozwijać się szybko, jest w stanie rozwijać się o własne zasoby" - powiedział.

Według prezesa PiS, jej polityka gospodarcza, wbrew temu, co się jej zarzuca, była prospołeczna. "W czasie jej rządów, bo to ona rzeczywiście rządziła polską gospodarką, było bardzo wiele posunięć prospołecznych, rozpoczęła się polityka prorodzinna, bardziej intensywnie pomagano wsi" - podkreślił.

Kaczyński dodał, że Zyta Gilowska "miała w sobie coś z dobrej gospodyni". "Chciała, żeby Polska się nie zadłużała (...) Bardzo dbała, żeby nasze wnuki nie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, by nie miały na sobie brzemienia ogromnego długu" - skonkretyzował.

"Była w naszym życiu publicznym osobą, która łączy polityczne ambicje z politycznymi zdolnościami i bardzo wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi. To naprawdę nieczęste. Znakomicie się znała na gospodarce, miała wrodzony autorytet, każde jej wystąpienie parlamentarne budziło zainteresowanie, niekiedy grozę wśród naszych przeciwników, ale to była groza pełna szacunku" - mówił prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył, że to, co Zyta Gilowska zrobiła dla Polski, wystarczy, żeby powiedzieć o niej, że dobrze przysłużyła się Rzeczypospolitej.

Szydło: Gilowska była niezwykłą, mądrą kobietą w polityce

Zyta Gilowska była niezwykłą, mądrą kobietą w polskiej polityce - powiedziała premier Beata Szydło. "Dziękujemy za Pani wspaniałą, piękną historię" - dodała.

"Była profesorem, samorządowcem, politykiem, ministrem, wicepremierem, ale przede wszystkim była niezwykłą, mądrą kobietą w polskiej polityce. A proszę mi wierzyć, że to nie jest łatwe być kobietą w polityce" - powiedziała Szydło podczas uroczystości na cmentarzu.

Przytoczyła jedną z wypowiedzi Gilowskiej, że powinniśmy pamiętać o tradycjach, pilnować wartości, w których zostaliśmy wychowani, a także, że "opłaca się mieć Polskę". "Pani profesor, dziękujemy Pani za Pani wspaniałą, piękną historię" - powiedziała premier Szydło

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA