REKLAMA

Prezydent rozmawiał z Ban Ki Munem o kandydaturze Polski do RB ONZ

  • Autor: PAP/JS
  • 20 września 2016 06:57
Prezydent rozmawiał z Ban Ki Munem o kandydaturze Polski do RB ONZ Prezydent przybył do USA w sobotę (fot. Kancelaria Prezydenta)

• Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek (19 września) w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.
• Rozmowa dotyczyła m.in. kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Polska miałaby być niestałym członkiem RB ONZ w latach 2018-19.

- Prezydent Duda i sekretarz generalny ONZ rozmawiali o głównych wyzwaniach jakie stoją przed ONZ szczególnie w sferze wyzwań dla pokoju na świecie. Prezydent podziękował Ban Ki Munowi za jego 10 lat działalności na stanowisku sekretarza generalnego i zapewnił, że Polska chce być aktywnym członkiem ONZ. Panowie rozmawiali także o polskiej kandydaturze do Rady Bezpieczeństwa i zadaniach, jakie przed nami stoją - poinformował Szczerski.

W piątek w Warszawie na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim Duda mówił, że obecnie "jesteśmy na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które wzmocni naszą pozycję w UE. Podkreślił, że Polska chce udowodnić, że nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale że jest również krajem, który przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa, do wzrostu stabilności na świecie poprzez aktywną dyplomację".

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, W. Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria.

Aby członkostwo Polski zostało zaakceptowane, 2/3 państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA