REKLAMA

Prezydent: Służba Polsce była treścią życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2017 16:55
Prezydent: Służba Polsce była treścią życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński jako prezydent był prezydentem "tej Polski, która chciała, żeby była Polską silną" (fot. Kancelaria Prezydenta)

• Służba Polsce była treścią życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania jego imienia KSAP.
• Jak dodał Lech Kaczyński z wielu przyczyn jest "wspaniałym patronem KSAP", m.in. dlatego, że był "wielkim państwowcem".

"Pan prezydent z wielu przyczyn jest wspaniałym patronem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej" - podkreślił Duda. "Po pierwsze, dlatego że był wielkim państwowcem, absolutnie służba Polsce była treścią jego życia, co do tego nie ma wątpliwości" - dodał.

Jak zaznaczył, prezydent Lech Kaczyński służył Polsce jeszcze w czasach, kiedy "działał w podziemiu" jako współpracownik Komitetu Obrony Robotników, współpracownik Solidarności, wtedy, gdy szkolił robotników z prawa pracy, a także kiedy był senatorem, posłem, ministrem w Kancelarii Prezydenta, szefem Naczelnej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości.

Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński jako prezydent był prezydentem "tej Polski, która chciała, żeby była Polską silną". "Żeby umiała jak cytował brat pana prezydenta pan premier Jarosław Kaczyński - bronić słabszych i nie musiała bać się silnych" - dodał.

Prezydent mówił, że Lech Kaczyński chciał takiej Polski, "w której będzie rządziła uczciwość a nie cynizm i draństwo". O takiej Polsce - dodał - marzy też większość Polaków.

Prezydent wskazywał, że Lech Kaczyński pomimo tego, że był doktorem habilitowanym nauk prawnych i miał wiele możliwości zawodowych, wybrał służbę ojczyźnie.

"Miał wiele możliwości zawodowych, które stały przed nim, niezwykle lukratywnych. Mógł zostać adwokatem - na pewno byłby świetnym; mógł zostać sędzią, mógł wybrać każdy zawód prawniczy, który przynosi wielkie dochody, spokojne życie" - mówił Duda. "Pewnie by dzisiaj żył, gdyby taki wybór zapadł w jego życiu, ale on mając to wszystko: wyższe wykształcenie, doktorat z nauk prawnych, habilitację z nauk prawnych wybrał służbę dla państwa" - powiedział prezydent.

"Nie wybrał zawodu prawniczego, który przynosi wielkie pieniądze. Wybrał służbę dla państwa, za pieniądze nieporównywalnie mniejsze, niż zazwyczaj przynosi kariera prawnicza. Wybrał ją tak, jak wybierają ludzie, którzy wybierają KSAP" - powiedział Duda.

Oświadczył, że "Lech Kaczyński jest najlepszym patronem KSAP jakiego można było wybrać". "Dlatego szkole gratuluję takiego patrona i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta ustawa (ws nadania KSAP imienia Lecha Kaczyńskiego) została przygotowana i uchwalona w polskim parlamencie, że mogłem ją podpisać jako prezydent RP" - podkreślił Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA