REKLAMA

Prezydent w środę w Warszawie spotka się z patriarchą Antiochii

  • Autor: bad/PAP
  • 16 sierpnia 2016 18:05
Prezydent w środę w Warszawie spotka się z patriarchą Antiochii fot.:twitter.com/prezydentpl)

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie będzie tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z patriarchą antiocheńskim Janem X - poinformował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Do spotkania dojdzie w środę w Pałacu Prezydenckim.

Prawosławny patriarcha antiocheński Jan X przyjechał z Syrii do Polski we wtorek. W czasie kilkudniowej wizyty będzie m.in. przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

"Patriarcha Antiochii jest zwierzchnikiem chrześcijan żyjących na Bliskim Wschodzie, którzy w sposób szczególny doświadczają cierpienia wojny toczącej się w Syrii" - powiedział Kolarski. Zaznaczył, że uchodźcy i konflikt na Bliskim Wschodzie to od pewnego czasu jeden z najważniejszych tematów polityki europejskiej.

"Pan prezydent wypowiadał się jednoznacznie, że trzeba szukać rozwiązania konfliktu tam, na miejscu. Problem uchodźców to problem niestabilności na Bliskim Wschodzie, więc rolą krajów europejskich jest doprowadzenie do pokoju na Bliskim Wschodzie" - dodał Kolarski. Zaznaczył, że chrześcijanie stanowią bardzo szczególną mniejszość - są ofiarami konfliktu, a ich ucieczka zmienia krajobraz kulturowy Bliskiego Wschodu.

W spotkaniu ma wziąć udział także zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.

W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia domów.

Głowa prawosławnego patriarchatu Antiochii i całego Wschodu jest w Polsce po raz pierwszy. Jan X (wł. Juhanna Jazdżidżi) urodził się w 1955 roku w Latakii, na północy Syrii. Synod patriarchatu Antiochii i całego Wschodu wybrał go na swego zwierzchnika w grudniu 2012 roku.

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje terytoria Libanu i Syrii. Główną świątynią jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w Damaszku, siedzibą patriarchy jest również monastyr Balamand w Libanie.

Do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie. Większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii.

Podsekretarz stanu w KPRP zaznaczył, że spotkanie z patriarchą Antiochii wpisuje się w znakomite relacje prezydenta z hierarchami i wiernymi Kościoła prawosławnego w Polsce. Przypomniał, że blisko rok temu Andrzej Duda uczestniczył w uroczystości w cerkiewnym sanktuarium na Św. Górze Grabarce, a pod koniec ub. roku spotkał się z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA