REKLAMA

Prezydent zaproponował książki do Narodowego Czytania

  • Autor: PAP/JS
  • 23 stycznia 2017 21:31
Prezydent zaproponował książki do Narodowego Czytania W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego prezydent Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycje książek, spośród których internauci wybiorą tę, która będzie czytana podczas Narodowego Czytania 2017.
• Wśród propozycji prezydenta jest m.in. "Wesele" Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Żeromskiego.

"Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania zaproponowałem, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy. Konsultacje przeprowadzone z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk pomogły stworzyć listę ważnych dzieł polskiej literatury" - napisał prezydent Andrzej Duda w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta.

Internauci mogą wybierać spośród "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

"Każdy z tych utworów różni się bohaterami, tematem i stylem. Łączy je istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości" - czytamy w komunikacie.

Aby oddać głos, należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Głosowanie trwa od poniedziałku 23 stycznia do środy 15 lutego.

Która propozycja zdobędzie największe poparcie, okaże się 21 lutego. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego prezydent Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, dwa razy Henryka Sienkiewicza i raz Bolesława Prusa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA