REKLAMA

Prezydent zaprzysięży Julię Przyłębską na sędziego Trybunału. Nie poczeka na orzeczenie

 • Autor: PAP/AT
 • 08 grudnia 2015 14:40
Prezydent zaprzysięży Julię Przyłębską na sędziego Trybunału. Nie poczeka na orzeczenie - Prezydent nie zmienia decyzji, jutro zostanie zaprzysiężona sędzia Julia Przyłębska jako piąta z grupy pięciorga sędziów wybranych przez obecny parlament - powiedział Magierowski (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

- Prezydent Andrzej Duda odbierze ślubowanie od piątego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej - potwierdził szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Według niego to zaprzysiężenie formalnie kończy spór wokół TK.

Rano szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska w radiu TOK FM poinformowała, że zaprzysiężenie odbędzie się w środę o godz. 8 rano.

"Prezydent nie zmienia decyzji, jutro zostanie zaprzysiężona sędzia Julia Przyłębska jako piąta z grupy pięciorga sędziów wybranych przez obecny parlament" - powiedział Magierowski na briefingu prasowym.

Jak dodał, "prezydent podjął już decyzję i ta decyzja zostanie niejako wyrażona jutrzejszą uroczystością odebrania ślubowania". "Jutro będzie ostatnie zaprzysiężenie, odebranie ślubowania od piątej sędzi Julii Przyłębskiej i będziemy mieli pełny skład Trybunału" - stwierdził Magierowski.

Pytany, czy według niego środowe zaprzysiężenie zakończy spór o TK, wyraził nadzieję, że tak się stanie, choć - dodał - wiele zależy od opozycji, "która w ostatnim czasie bardzo mocno się starała i bardzo mocno się wysilała, żeby ten spór podgrzewać".

"Formalnie z punktu widzenia prezydenta tak to właśnie będzie wyglądało. Zaprzysiężenie ostatniej pani sędzi będzie oznaczało, że TK będzie miał wreszcie pełny skład. Tak, to będzie formalne zakończenie sprawy" - powiedział pytany.

Pytany, dlaczego prezydent nie poczeka z zaprzysiężeniem sędzi Przyłębskiej do środowego orzeczenia TK w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, stwierdził, że takie pytanie jest bezzasadne.

"Trybunał będzie się odnosił do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie w momencie, kiedy pięcioro sędziów zostało wybranych przez parlament" - powiedział.

Według Magierowskiego trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament nie może zostać zaprzysiężonych, bo gdyby zostali zaprzysiężeni, to wtedy "liczba sędziów TK byłaby niekonstytucyjna".

Wcześniej Magierowski zapowiadał, że prezydent Duda odniesie się do zeszłotygodniowego orzeczenia TK ws. ustawy uchwalonej w poprzedniej kadencji po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. We wtorek powiedział, że nie ma potrzeby czekać na publikację. "Jak mniemam to orzeczenie zostanie opublikowane jeszcze w tym tygodniu, chociaż decyzja oczywiście nie zależy od Kancelarii Prezydenta" - dodał.

TK uznał w czwartek - 3 grudnia - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

W zeszłym tygodniu, nie czekając na orzeczenie TK, prezydent Andrzej Duda, przyjął ślubowanie od czterech sędziów TK, których obecny Sejm wybrał 25 listopada w miejsce tych, wyłonionych w poprzedniej kadencji.

5 grudnia weszła z kolei w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • prawda jest okrutna! 2015-12-08 17:57:16
  Do Obudź się Polsko!: Oczekiwany przez społeczeństwo Polskie od 25lat nowy Rząd samodzielny jest torpedowany przez Trybunał Konstytucyjny , takie są założenia Platformy Obywatelskiej. Wynik przestępstw poprzedników Platformy Obywatelskiej i koalicjanta Polskiego Stronnictwa Ludowego powyższe potwierdza Wyrok z 03.12.2015roku w sprawie TK, niekonstytucyjnego wyboru 5 sędziów. "To wszystko prawda! Tyko dlaczego Oni Nas tak nienawidzą,PO".
 • Obudż się Polsko! 2015-12-08 15:03:58
  Nad podziw obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości są realizowane. Oczekiwany przez społeczeństwo Polskie nowy Rząd jest torpedowany przez Trybunał Konstytucyjny , takie są założenia PO-PSL. Wynik przestępstw poprzedników Platformy Obywatelskie i koalicjantka Polskiego Stronnictwa Ludowego powyższe potwierdza Wyrok z 03.12.2015roku w sprawie TK. niekonstytucyjnego wyboru 5 sędziów. Nie udało się zawłaszczyć Platformie Obywatelskiej Trybunału Konstytucyjnego. Serdecznie dziękujemy obecnemu składowi Trybunału Konstytucyjnemu za stanowisko prawe w przedmiotowej sprawie.
 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-08 14:55:00
  Kiedy pisowski Kaligula zaprzysięże kota Prezesa na sędziego trybunału? Mógł koń być rzymskim senatorem to nie ma przeszkód aby kot był sędzią w IV RP. Przecież Prezes ma do niego pełne zaufanie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA