REKLAMA

Prezydent: Żegnam najwybitniejszego artystę w dziejach kina polskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 10 października 2016 16:51
Prezydent: Żegnam najwybitniejszego artystę w dziejach kina polskiego Prezydent pisze o zmarłym reżyserze jako laureacie najważniejszych nagród filmowych świata (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Z głębokim smutkiem żegnam najwybitniejszego artystę w dziejach kina polskiego - napisał prezydent Andrzej Duda w kondolencjach po śmierci Andrzeja Wajdy, opublikowanych na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta.

Prezydent żegna Andrzeja Wajdę - "współtwórcę polskiej szkoły filmowej, reżysera, który w swoich obrazach przedstawił doświadczenie historyczne naszego narodu i na nowo odczytał kanon literatury polskiej, nadając losowi Polaków sens i wymiar uniwersalny".

Prezydent pisze o zmarłym reżyserze jako laureacie najważniejszych nagród filmowych świata: "Oscara" Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, "Césara" francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, "Felixa" Europejskiej Akademii Filmowej, zdobywcy licznych nagród na festiwalach międzynarodowych, m.in. Złotego Lwa w Wenecji, Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, Złotej Palmy w Cannes; kawalerze Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski, francuskiego Orderu Legii Honorowej i wielu innych odznaczeń.

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, zmarł w niedzielę wieczorem; miał 90 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA