REKLAMA

Prezydent: Zrobimy wszystko, aby prawa Polaków w Wlk. Brytanii nie zostały uszczuplone

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 12:55
Prezydent: Zrobimy wszystko, aby prawa Polaków w Wlk. Brytanii nie zostały uszczuplone Prezydent na briefingu prasowym ocenił, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii to smutna wiadomość (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

Wynik brytyjskiego referendum to sygnał dla przywódców UE, że musimy zachować jedność i spójność; trzeba czynić wszystko, by uniknąć efektu domina - powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent na briefingu prasowym ocenił, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii to smutna wiadomość. "Taka jest wola brytyjskiego społeczeństwa wyrażona w sposób demokratyczny i oczywiście ta wola musi zostać uszanowana absolutnie" - oświadczył prezydent.

Przekazał wyrazy szacunku premierowi Wielkiej Brytanii Davidowi Cameronowi, że podjął niezwykle odważną decyzję, by przeprowadzić ogólnonarodowe referendum ws. obecności jego kraju w UE.

"To także wyraźny sygnał dla przywódców UE, że w tej sytuacji musimy zachować jedność i spójność. Po drugie, trzeba czynić wszystko, by uniknąć efektu domina, by społeczeństwa kolejnych krajów nie powiedziały, że nie chcą być członkami europejskiej wspólnoty" - podkreślił Duda.

Prezydent uważa, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli decyzję ws. wyjścia z UE. "Czy nie jest tak, że UE zbyt wiele narzuca krajom, które do nich należą" - powiedział.

"Będziemy chcieli utrzymać jak najbardziej ścisłe związki z Wielką Brytanią w zakresie współpracy gospodarczej, wojskowej i politycznej" - oświadczył.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że społeczeństwo brytyjskie, Brytyjczycy - byli, są i będą naszymi przyjaciółmi. Należymy do tego samego kręgu kulturowego i nie mam żadnych wątpliwości, że w tym względzie, w tej kwestii zawsze jesteśmy jedną Europą" - powiedział dziennikarzom w Krakowie Duda.

"Będziemy chcieli utrzymać jak najbardziej ścisłe związki z Wielką Brytanią i w zakresie współpracy gospodarczej, i w zakresie współpracy wojskowej, i w zakresie współpracy politycznej" - podkreślił.

Prezydent przekonywał, że wynik referendum nie zmieni tego, że z Wielką Brytanią i Polskę łączą więzi historyczne.

Duda zapowiedział też, że Polska będzie rozmawiać z rządem brytyjskim o sytuacji rodaków, którzy mieszkają, pracują lub studiują na Wyspach. "Jesteśmy w stałym kontakcie z panią premier, na pewno będziemy odbywali niejedne konsultacje w tym zakresie. Będziemy rozmawiali z rządem brytyjskim, który - jestem przekonany - widzi wkład Polaków w rozwój" - zaznaczył.

Zrobimy wszystko, aby prawa Polaków w Wlk. Brytanii nie zostały uszczuplone

"Wierzę w to, że rząd brytyjski widzi wkład, który Polacy wnoszą w rozwój Wysp Brytyjskich, zarówno pod względem gospodarczym i społecznym. Będziemy czynili wszystko, aby ich prawa nie zostały uszczuplone" - powiedział prezydent.

Jak dodał, wynik referendum to demokratyczny wybór brytyjskiego społeczeństwa, który szanujemy. "Teraz Unia Europejska ma dla siebie bardzo ważne zadanie, co zrobić, żeby następnych takich sytuacji nie było, żeby następne społeczeństwa nie decydowały o opuszczeniu Unii" - powiedział prezydent.

"Ten wynik referendum jest wyzwaniem, stawia wielkie pytanie, jak dalej prowadzić sprawy zjednoczonej Europy" - podkreślił Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ewa 2016-07-07 11:06:41
    " Zrobimy wszystko, zeby prawa Polakow nie zostaly uszczuplone...." Polskie Wladze powinne zrobic wszystko, zeby Polacy nie musieli emigrowac do obcych krajow " za chlebem" i tam sie czesto ponizac i upokarzac pomimo rzetelnej ( nie docenianej przez zwolennikow Brexitu) pracy!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA