REKLAMA

Prof. Chwedoruk: Prezydent Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury

  • Autor: PAP/JS
  • 05 sierpnia 2016 11:19
Prof. Chwedoruk: Prezydent Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury Politolog, prof. Rafał Chwedoruk jest zdania, że prezydent Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury - jego notowania są dobre, a wpływ na nie ma m.in.. realizacja programu "Rodzina 500 plus" (fot. : ww.bbn.gov.pl)

• Politolog, prof. Rafał Chwedoruk jest zdania, że prezydent Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury - jego notowania są dobre, a wpływ na nie ma m.in.. realizacja programu "Rodzina 500 plus".
• Zdaniem eksperta, ocen głowy państwa nie obniża też konflikt wokół TK.

Prof. Chwedoruk uważa, że ocena prezydentury Dudy będzie elementem opinii o polityce całego obozu rządzącego.

- Fakt, że w Polsce prezydent pochodzi z wyborów powszechnych, w sytuacji stabilizacji systemu partyjnego, powoduje, że bardzo trudno jest kolejne głowy państwa traktować w kategoriach ponadpartyjnego podmiotu, arbitra - powiedział politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodał, tak było w czasach prezydenta Bronisława Komorowskiego, Lecha Kaczyńskiego i w jakimś stopniu też Aleksandra Kwaśniewskiego. - Uważam więc, że w sytuacji, w której notowania obozu rządzącego wskazują na jego trwałą przewagę nad opozycją, to Andrzej Duda może być z tego roku zadowolony - stwierdził Chwedoruk.

Czytaj też: W sobotę mija rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta

W jego ocenie, Duda nie jest ani liderem obozu rządzącego obecnie Polską, ani też "oponentem dysfunkcjonalnym" dla całego systemu politycznego. - To powoduje, że nie obserwujemy raczej poważniejszych sporów między różnymi podmiotami obozu władzy. Raczej odwrotnie - można odnieść wrażenie, że część opozycyjnej opinii publicznej doszukuje się w jakiś pojedynczych gestach, czy zachowaniach przesłanek strukturalnego konfliktu - dodał politolog.

Jego zdaniem, dobre notowania prezydenta i związane z nimi powody do zadowolenia dla Andrzeja Dudy wynikają głównie z realizacji programu "Rodzina 500 plus". - I nie chodzi mi tutaj o sam wymiar finansowy, socjalny, czy związany z polityką demograficzną tego projektu, ale o przełamanie tego, co dawno temu Jarosław Kaczyński nazwał "imposylibizmem". Zaczęliśmy tracić, jako obywatele, wiarę w politykę - w to, że polityk we współczesnym, zglobalizowanym świecie jest w stanie jeszcze coś, poprzez mechanizmy władzy, zrobić. Okazuje się, że to 500 plus zostało też chyba odebrane w taki sposób - ocenił prof. Chwedoruk.

Według niego, na odbiór prezydentury Dudy nie wpływa zbytnio również trwający od zeszłego roku konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Ekspert uważa ponadto, że Dudzie udało się jak na razie uniknąć poważniejszych raf w polityce międzynarodowej.  - Mówiąc w skrócie - co miało się wydarzyć, to się wydarzyło i nie było tutaj spektakularnych porażek - powiedział politolog.

Jako błąd prof. Chwedoruk postrzega przedwyborcze zapowiedzi pomocy dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. - W czasie kampanii wyborczej obóz walczący wtedy o władzę chyba przeszacował znaczenie frankowiczów w elektoracie i nie wziął do końca pod uwagę, że wśród wyborców PiS - konserwatywnych, czy socjalnych było ich stosunkowo niewielu. Obietnice poszły daleko, natomiast zarówno kalkulacje budżetowe, jak i rachunek wyborczy pokazał, że sprawa nie jest ani tak prosta, ani tak ważna dla większości obywateli, jak +500 plus+, czy obniżenie wieku emerytalnego - ocenił ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA