REKLAMA

Prof. Gliński wybrał na konserwatora zabytków Magdalenę Gawin

  • Autor: PAP/GP
  • 26 listopada 2015 17:58
Prof. Gliński wybrał na konserwatora zabytków Magdalenę Gawin Prof. Gliński powołał nowego konserwatora zabytków (fot.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Wybrano nowego generalnego konserwatora zabytków.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Magdalena Gawin została generalnym konserwatorem zabytków. Pełnienie tej funkcji powierzył Gawin wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Sylwetka

Magdalena Gawin jest absolwentką Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i stypendystką Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.

Pracę doktorską obroniła w 2002 r. w Instytucie Historii Polskiej PAN. Specjalizuje się w historii idei XIX i XX wieku, koncentrując się na obszarze badawczym dotyczącym narodzin i rozwoju międzynarodowych ruchów eugenicznych oraz rasizmu, a także idei równouprawnienia kobiet polskich XIX i XX wieku oraz polska kultura polityczna XX wieku. Gawin jest także autorką książek i licznych publikacji naukowych.

Zakres odpowiedzialności konserwatora

Do jej obowiązków jako generalnego konserwatora zabytków należeć będzie m.in. realizacja działań, wynikających z krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, prowadzenie krajowej ewidencji zabytków i wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, a także sprawowanie nadzoru nad działalnością wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Generalny Konserwator Zabytków wykonuje zadania w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podejmuje także działania, mające na celu pielęgnowanie zabytków, związanych z historią Polski, znajdujących się poza granicami kraju.

Konserwator odpowiada też za promowanie badań naukowych w zakresie konserwacji zabytków, organizowanie konkursów promujących opiekę nad zabytkami czy współpracę z organami administracji publicznej w sprawach ochrony zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA